Kolejne nieoczywiste sposoby na wykorzystanie cytryny w sprzątaniu

„Kiedy życie daje ci cytryny, zrób z nich lemoniadę” – w branży czyszczącej to powiedzenie nabiera ogromnego znaczenia, ponieważ aż trudno uwierzyć, ile środków czystości jesteśmy w stanie wyczarować z cytryny. Dodatkowo jest niezwykle bezpieczna zarówno dla nas, jak i dla środowiska, genialnie doczyszcza i dezynfekuje, a do tego kosztuje niezwykle mało. Warto zwrócić też uwagę na to, że często jest składnikiem profesjonalnych środków czyszczących! Prezentujemy kolejne sposoby na wykorzystanie cytryny w sprzątaniu.

 

  1. Usuwanie przykrego zapachu z lodówki

Cytryny czynią cuda w dezodoryzacji lodówki i są bardziej ekonomiczne na tym polu niż soda oczyszczona. Pozbądźmy się z lodówki zepsutego jedzenia, namoczmy gąbkę w soku z cytryny, a następnie umieśćmy ją w urządzeniu. Wystarczy, że będzie tam od trzech do czterech godzin.   Po tym czasie nie powinniśmy poczuć już nieprzyjemnych zapachów. A dodatkowo właśnie zdezynfekowaliśmy sobie gąbkę do naczyń!

  1. Odświeżacz powietrza

Te niepozorne owoce mogą równie dobrze odświeżyć również nasze pokoje i to lepiej niż  drogie i irytujące (jeśli cierpimy z powodu alergii) odświeżacze powietrza. Cytryny sprawdzą się nawet wtedy, kiedy mamy zwierzęta. Aby pozbyć się naprawdę uciążliwych zapachów należy przeciąć kilka cytryn na pół i umieścić je na źródle ciepła – może być to kaloryfer lub kominek.

 

  1. Czyszczenie metali

Cytryny sprawdzą się również w przypadku czyszczenia różnych materiałów metalowych – mosiądzu, chromu, miedzi, stali nierdzewnej itd. Wielkim plusem jest to, że nie musimy się obawiać o uszkodzenie powierzchni. Aby zacząć czyszczenie potrzebujemy soku z połowy cytryny oraz sól lub sodę oczyszczoną. Składniki mieszamy z sobą do uzyskania konsystencji rzadkiego ciasta. Tak powstałą pastę nakładamy na metal, czekamy kilka minut, po czym spłukujemy ciepłą wodą. Całość będzie błyszczeć jak nigdy dotąd.

  1. Usuwanie zabrudzeń ze szkła

Nasz ulubiony dzbanek do kawy lub herbaty ma na sobie nieestetyczne ślady po kamieniu? Karafka do wina bardziej odstrasza swoim odcieniem i nie ma już nic wspólnego z tym, jak wyglądała w dniu zakupu? Na szczęście przy pomocy cytryny uda nam się uratować wszystkie naczynia ze szkoła i to w dodatku bez obawy o zarysowanie ich. Wystarczy przekroić cytrynę w pół i natrzeć sokiem wzdłuż barwionych powierzchni. W trudno dostępne miejsca wystarczy wlać niewielką ilość soku i pozostawić tak na kilka godzin. Przepłukujemy pod bieżącą wodą i gotowe.

 

  1. Dezynfekcja mikrofalówki

Zabrudzona mikrofalówka jest jedną z najgorszych rzeczy do czyszczenia. A kiedy coś w niej wybuchnie i nikt nie posprząta tego przez kilka godzin, to sytuacja robi się jeszcze bardziej nieciekawa. Na pomoc przychodzi cytryna. Do miski wlewamy 1,5 szklanki wody oraz 5 łyżek soku z cytryny. Naczynie wstawiamy do mikrofalówki na najwyższą moc na 15 minut. Po tym czasie wystarczy, że środek urządzenia delikatnie przetrzemy szmatką.

  1. Odstraszanie owadów

Moment, kiedy orientujemy się, że po naszej kuchni grasują sobie w najlepsze karaluchy i mrówki, jest naprawdę przerażający. Aby uniknąć dostawania się owadów do mieszkania parapety, progi i listwy przypodłogowe skropmy sowicie sokiem z cytryny. Dobrym rozwiązaniem będzie też dodawanie sporej ilości soku do wody, którą myjemy podłogi.

  1. Wybielanie

Chemiczny wybielacz może być dosłownie zabójczy, nie tylko dla środowiska naturalnego, ale zwłaszcza dla osób z osłabionymi płucami. Jednak jak sprawić, żeby białe koszule były naprawdę białe bez używania niebezpiecznych środków? Dodać soku z cytryny! Wystarczy jedna szklanka soku na cykl prania. Takie rozwiązanie sprawdza się również w przypadku kuchennych i łazienkowych materiałów, ponieważ świetnie zabija pleść i bakterie.