Czyszczenie elektroniki sposobem na jej długowieczność

Trudno wyobrazić sobie nasze życie bez elektroniki. Dzięki niej jesteśmy w stanie wykonywać kilka czynności na raz, oglądać miejsca znajdujące się fizycznie wiele kilometrów od nas, nawiązywać kontakty z ludźmi, których języka nie rozumiemy. To zadziwiające, ile wiedzy i możliwości ukrytych jest w tych niewielkich urządzeniach. Dlatego też kosztują one sporo pieniędzy. Aby uniknąć przymusu kupowania nowego sprzętu co kilka miesięcy, powinniśmy umieć o niego odpowiednie dbać. Oto kilka porad, jak czyścić elektronikę.

Telewizory
Gruba warstwa kurzu nie tylko uniemożliwia normalne oglądanie swoich ulubionych programów, ale również zagraża „wnętrzu” telewizora. Wystarczy więc raz w tygodniu przeć urządzenie suchą ściereczką z mikrofibry, a kable wyczyścić przy pomocy odkurzacza. Do ekranu wykorzystujemy lekko wilgotną szmatkę z odrobiną octu. Starajmy się unikać żrących chemikaliów – jeśli chcemy użyć gotowego środka czyszczącego, kupimy go w sklepie z zaopatrzeniem biurowym.

Podzespoły komputerowe
Kiedy zauważamy odciski palców lub żywności na monitorze zazwyczaj chwytamy pierwszą lepszą ściereczkę i próbujemy zetrzeć brud. W efekcie przeważnie wszystko wygląda jeszcze gorzej, niż na początku „sprzątania”. Zamiast szorowania potrzebujemy odpowiednich narzędzi. Ściereczki z mikrofibry są najlepszymi przyjaciółmi i lekko zwilżone wodą potrafią oczyścić większość smug. Aby dostać się między klawisze, odchylmy klawiaturę i użyjmy puszki ze sprężonym powietrzem. Większość brudu powinno wypaść. Klawisze, myszkę i podkładkę możemy czyścić przy pomocy chusteczek z alkoholem.

Głośniki
Jeśli kratki są zdejmowalne należy je wyjąć i delikatnie przemyć wodą. Jeśli są wykonane z tkaniny lub nie mogą zostać usunięte, to należy użyć odkurzacza, aby usunąć cząstki kurzu i brudu. Użyjmy szmatki i nieinwazyjnych środków czyszczących do wypolerowania reszty urządzenia.

Smartfony
Telefony powinny być czyszczone z kilku powodów. Po pierwsze to na nich znajduje się największa liczba zarazków i drobnoustrojów w naszym domu! W tym względzie są gorsze od klamek czy toalet. Po drugie nieodpowiednio zadbany telefon może przestać nam służyć tylko dlatego, że do jego wnętrza trafiły np. resztki jedzenia. Codziennie powinniśmy zatem przecierać urządzenie ścierką nasączoną wodą destylowaną. Do trudnodostępnych miejsc możemy wykorzystać wykałaczkę zanurzoną w mocnym alkoholu.

Aparaty
Utrzymanie obiektywów w czystości gwarantuje możliwość wykonania doskonałych zdjęć bez zarysowań lub nieestetycznych plam. Czyszczenie aparatu należy rozpocząć od odkurzania i delikatnego wydmuchania brudu. Można to zrobić przy pomocy suszarki ustawionej na zimne lub letnie powietrze. Nigdy nie zaczynajmy przecierania szmatką, jeśli nie mamy pewności, że wszystkie pyłki zostały zdmuchnięte – w przeciwnym razie sami możemy spowodować zarysowanie soczewki.

Konsole
Osoby urodzone przed 1990 pamiętają, że kiedyś aby wyczyścić „konsole” wystarczyło kilka razy klepnąć urządzenie i na koniec podmuchać – zawieszająca się gra od razu działała jak nowa. Z nowoczesnymi sprzętami lepiej jednak tak nie robić. Pomocne okaże się być tutaj sprężone powietrze. Konsole przechylmy i wprowadźmy powietrze przez otwory. To, czego nie uda się od razu pozbyć, można wciągnąć przy pomocy odkurzacza – na rurę nałóżmy wcześniej miękką ściereczkę, by nie porysować sprzętu.