Czysta łazienka w domu i w firmie – zadbaj o swoich domowników i współpracowników

Łazienka – miejsce, którego czyszczenie sprawia najwięcej kłopotu, zarówno w domu jak i w biurze. A trzeba wspomnieć, że jest to przestrzeń, która brudzi się najszybciej i wymaga regularnej i ciężkiej pracy. Toaleta, zwłaszcza ta biurowa musi być czyszczona każdego dnia. Podczas każdego spłukiwania wody w nieumytej toalecie, niebezpieczne bakterie rozprzestrzeniają bowiem się po całej łazience, dzieje się to nawet przy zamkniętej desce klozetowej. A od tego o włos do ciężkich chorób i narażenia na utratę zdrowi domowników lub pracowników firmy.

Codzienne czyszczenie toalety powinno stać się obowiązkiem. Niestety, statystyki pokazują, że prawie połowa z nas robi to o wiele rzadziej, czasami nawet raz w miesiącu. Jeżeli prowadzimy firmę i mamy stacjonarne biuro, lepiej wynająć profesjonalną firmę sprzątającą, która zajmie się problemem i doprowadzi firmowe toalety do porządku. Jeżeli prowadzimy gospodarstwo domowe, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami dotyczącymi prawidłowego dezynfekowania łazienek i zadbać o to na własną rękę.

Jak często czyścisz łazienkę?
Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że czyszczenie całej toalety nie jest ani szybkie, ani przyjemne. Niestety, ktoś to musi zrobić, ponieważ inaczej możesz narazić domowników na choroby. Toaletę trzeba czyścić bardzo regularnie, liczne bakterie tylko czekają, aby rozprzestrzenić się po całym mieszkaniu.
Niestety, badania pokazują, że większość Polaków czyści domową toaletę nie częściej niż raz w miesiącu. A ile razy robisz to Ty? Jeżeli chociaż raz w tygodniu, zasługujesz na pochwałę. Zapewne czyszczenie nie zajmuje Ci wtedy wiele czasu. Czym częściej czyścimy toaletę, tym łatwiej i szybciej możemy ją doprowadzić do porządku. Problem pojawia się kiedy czyścimy ją rzadziej, wtedy bród i bakterie przywierają do powierzchni – na płytkach, na sedesie, na lustrze i kranie oraz pomiędzy fugami – stają się wtedy niezwykle trudne do uśnięcia i wymagają użycia specjalnych środków oraz intensywnego szorowania.

Przygotuj się do sprzątania
Prawidłowe dezynfekowanie i mycie toalety powinno składać się z kilku etapów. Na początek warto zacząć od odpowiedniego przygotowania.
Potrzebny będzie specjalny środek dezynfekujący – są dostępne w każdym sklepie i bez trudu znajdziemy odpowiedni. Jeżeli toaleta jest czyszczona regularnie, wystarczą domowe sposoby, taki jak coca-cola, lub woda z octem i sodą odczyszczoną, które doskonale usuwają kamień i bakterie. Potrzebna nam będzie również szczotka do czyszczenia toalety, gumowe rękawice, gąbka oraz płyn do naczyń. Tak uzbrojeni możemy przystąpić do czyszczenia.

Dezynfekcja
Na początku będziemy musieli zdezynfekować toaletę, a w tym szczególnie muszlę klozetową, krany, umywalkę, prysznic, wannę oraz fugi – to te miejsca najbardziej kochają bakterie. Po nałożeniu wszędzie środka dezynfekującego należy pozostawić łazienkę na pół godziny, aby środek mógł zadziałać. W tym czasie oczywiście nie należy korzystać z toalety.
Po upływnie danego czasu, wszystkie miejsca należy odpowiednio wyszorować. Jeżeli czyścimy naszą toaletę regularnie, nie powinno być z tym większego problemu.

Nabłyszczanie i usuwanie smug
Kiedy nasza łazienka jest już wolna od zarazków i brudu, możemy przystąpić do nabłyszczania. Na pewno po dezynfekcji zostały smugi oraz zacieki, zwłaszcza na metalowych powierzchniach, lustrze i błyszczących płytkach.
Te powierzchnie wystarczy przemyć jeszcze raz na mokro ściereczką z domieszką płynu do naczyń, a następnie jeszcze raz na sucho – do tego wystarczy papier toaletowy, lub papierowe ściereczki, które nie zostawiają smug.