Ekozmywanie – tabletki do zmywaki

Korzystamy ze swoich sztućców, talerzy i kubków codziennie. Jeśli mieszkamy sami lub z drugą połówką, to najprawdopodobniej z posprzątaniem naczyń nie mamy większych problemów. Gorzej przedstawia się sytuacja chociażby w czteroosobowych rodzinach, gdyż wtedy już po jednym obiedzie zlew zapełniony jest brudnymi talerzami. Kilkukrotne obcowanie z chemią codziennie może mieć bardzo negatywny wpływ na wygląd naszych dłoni i nieść za sobą liczne powikłania zdrowotne. Sprawdźmy zatem, jak się przed tym uchronić.

Słowem wstępu – dlaczego warto myć w zmywarce?
Nie wszystkim odpowiada mycie naczyń w zmywarce i jest to jak najbardziej w porządku. Często nieodpowiedny dobrany program czy środek czyszczący może zniszczyć zastawę lub wymaga od nas i tak ręcznego doszorowania garnków. Jednak współczesne zmywarki są o niebo lepsze, niż te produkowane nawet kilka lat temu, więc nie ma już z nimi podobnych problemów.
Pamiętajmy o tym, że jeśli mowa o zużywaniu wody i dbaniu o środowisko, to właśnie zmywarki wypadają o wiele lepiej, niż tradycyjne mycie naczyń w zlewie. Zmywarki zużywają na jedno mycie ok. 5 razy mniej wody, do tego koszty podgrzania jej są o wiele niższe. Dodatkowo mamy możliwość stworzenia własnych tabletek, które są przyjazne naturze i odpowiadają naszym potrzebom.
A czy zmywanie eko możliwe jest tylko w zmywarce? Nie, jednak jest o wiele mniej uciążliwe. Aby przygotować ekotabletki potrzebujemy kilku składników, które równie dobrze możemy rozpuścić w misce, zostawić w niej naczynia, po czym dokładnie spłukać (przy kontakcie z mieszaniną i tak należy używać rękawiczek ochronnych!).

Ekotabletki do zmywarki – potrzebne składniki i wykonanie
Do stworzenia własnych tabletek będziemy potrzebować:

  • sody oczyszczonej
  • nadwęglanu sodu
  • boraksu
  • octu

Składniki łączymy z sobą w proporcji 1:1:2:1. Możemy dodać jeszcze kilka kropel naturalnego olejku zapachowego i szczyptę soli do nabłyszczania. Nadwęglan sodu i boraks możemy kupić w sklepach z artykułami ekologicznymi, w aptekach lub przez internet.
Produkcję tabletek zaczynamy od wymieszania suchych składników. Całość zalewamy octem i mieszamy tak długo, aż bąbelki się uspokoją. Dzięki temu powstanie idealnie jednolita masa, w konsystencji przypominająca pastę do zębów. Mogą pozostać małe drobinki nadwęglanu sodu, jednak nie należy się nimi przejmować. Mieszaninę przekładamy do foremek, z których łatwo będzie je wyciągnąć i nie będą zbyt duże – idealnie sprawdzą się silikonowe pojemniki na kostki lodu. Wszystko odstawiamy na kilka godzin, min. 3, tak by całość mogła zastygnąć. Korzystamy z nich tak, jak w przypadku zwykłych tabletek.

Jakie efekty?
Jeśli do tej pory stawialiśmy na tańsze tabletki, to po tych ekologicznych na pewno zauważymy różnicę, ponieważ spisują się tak, jak te z najwyższej półki. Bez problemu poradzą sobie z codziennymi zabrudzeniami nawet w niskich temperaturach, a do tego świetnie nabłyszczają i odkażają zastawę. Dzięki nim nie będziemy musieli się obawiać nieestetycznych zacieków na szklankach.

Dlaczego są lepsze niż zwyczajne tabletki?
Po pierwsze – są dużo tańsze. Jeśli zdecydujemy się na zakup przez internet, w którym znajdziemy podane składniki w promocyjnych cenach, to koszt wytworzenia jednej tabletki może sięgać tylko 15gr! Dodatkowo sami decydujemy, co jest dla nas najważniejsze i jaka kombinacja najlepiej sprawdzi się w codziennym użytkowaniu.
Po drugie – są przyjazne środowisku. W tradycyjnych tabletkach można znaleźć masę niebezpiecznych składników, w tym np. fosforany czy polikarboksylany, które zanieczyszczają wody na naszej planecie, poprzez wzmaganie rozrostu alg oraz innych roślin, ograniczając tym samym ilość tlenu w wodzie, co prowadzi do śmierci organizmów wodnych. Zawierają także dziesiątki perfum i związków, które tak naprawdę wcale nie musiałby się tam znajdować.