Firma sprzątająca – lokalna czy globalna

Rynek sprzątania w biznesie jest bardzo rozbudowany, a wybór usługodawców i firm sprzątających może prawić w konsternację – kogo wybrać? Czy lepiej małą, lokalną firmę czy może dużą ogólnopolską korporację? Wszystko zależy od naszych wymagań. Czy bardziej zależy nam na specjalistycznych usługach, gwarancji jakości, doskonałym wyposażeniu firmy czy raczej cenimy sobie bezpośredni kontakt z usługodawcą i cenę. Przeanalizujmy charakterystyczne cechy firm z różnych biegunów bogatego rynku firm sprzątających.

Firma lokalna
Podstawową, jak się wydaje, zaletą małej lokalnej firmy jest jej dopasowanie do lokalnych potrzeb klientów. Niewielka, młoda firma sprzątająca musi wyjść naprzeciw miejscowym oczekiwaniom żeby móc się utrzymać na rynku.  A ponieważ lokalna firma ma mały zasięg główną formą kontaktu są spotkania bezpośrednie lub rozmowy telefoniczne. Osobisty kontakt w biznesie ma ogromne znaczenie dla pozytywnych relacji z klientem.
Innym atutem małych firm działających na małym obszarze jest wiarygodność. Zarówno złe jak i dobre opinie szybko się rozchodzą. Nietrudno tę opinię stracić, w przypadku potknięcia trudno odbudować. Mała firma najczęściej kusi także cennikiem usług, pewną elastycznością i szybką reakcją na potrzeby klienta. Najczęściej takie firmy to działalności jedno-kilkuosobowe. Pomimo wielu zalet taka firma nie będzie w stanie sprostać wymaganiom dużej korporacji dlatego jeśli mamy większe wymagania przyjrzymy się firmom o szerszym zasięgu.

Firma globalna
Większy zasięg działalności ma wiele plusów. Oznacza przede wszystkim większe doświadczenie, lepsze wyposażenie, większy zakres usług, profesjonalny, przeszkolony personel. Jeśli firma chce działać na rynku ogólnokrajowym musi zainwestować w szkolenia swoich pracowników pod względem produktowym i sprzętowym oraz w profesjonalny sprzęt, wyposażenie, specjalistyczną chemię. Duże firmy mogą sobie pozwolić na uzyskiwanie certyfikatów jakości, przechodzą liczniejsze kontrole i są lepiej zarządzane. Mają wielu pracowników co pozwala na zastępstwa lub szybką wymianę personelu jeśli będzie taka potrzeba. Duża firma zazwyczaj posiada ubezpieczenie OC na wypadek gdyby np. pracownik podczas wykonywania obowiązków zniszczył coś cennego z naszego mienia.
Faktem jest, że w małych przedsiębiorstwach bardzo  ujmuje bezpośredni kontakt i elastyczność usług ale trzeba nadmienić, że duże firmy również dążą do takiego kontaktu doceniając jego wartość w relacji z klientem. To oznacza że dziś duże firmy sprzątające mają swoje działy handlowe, które zajmują się spotkaniami z klientem albo działy operacyjne do nadzoru swoich pracowników. Co ważne, często zapewniają też dodatkowe specjalistyczne usługi jak alpinistyczne mycie okien czy pielęgnacja terenów zewnętrznych.

Warto zatem się zastanowić co dla nas ma większe znaczenie przy wyborze firmy sprzątającej.