Balkon i taras w firmie – jak o nie dbać?

Wiosna powoli budzi się do życia, a tym samym coraz częściej będziemy spędzać czas na zewnątrz. W pracy nie mamy ku temu wiele okazji, dlatego tak ważne jest, by dbać o wygląd wspólnej przestrzeni poza biurem. Taras, mały ogródek czy balkony to idealne miejsce, by cieszyć się pierwszymi ciepłymi promieniami słonecznymi, odstresować i nabrać sił do dalszej pracy. Jak więc przywrócić dobry wygląd zaniedbanym przez zimę tarasom i balkonom?

Wynik jesiennych przygotowań
Po zimie większość powierzchni poza biurem nie wygląda najlepiej, jednak doprowadzenie ich do idealnego stanu w dużej mierze zależy od tego, jak przygotowaliśmy je jesienią. Odpowiednio zaimpregnowane balustrady, podłogi i meble bardzo szybko można wyczyścić zwykłą bawełnianą ściereczką z małą ilością detergentu. Zimowy brud to przeważnie tylko piasek, kawałki liści czy kurz, więc poradzi sobie z nimi nawet najtańszy produkt. A jeśli jesienią odpuściliśmy sobie przygotowania? Tu sprawa wygląda już mniej ciekawie. W zależności od temperatur, jakie panowały zimą możemy spodziewać się tego, że część mebli, drewniane elementy czy nawet ceramiczne płytki będą musiały zostać wymienione i gruntowne sprzątanie nie przyniesie już efektów. Zimą materiały wielokrotnie są zamrażane i rozmrażane, narażone na ciągły kontakt z wodą, więc bez wcześniejszego przygotowania nie są w stanie przetrwać wielotygodniowej ujemnej temperatury.

Balkon – od czego zacząć?
Przy dobrym rozplanowaniu kolejności prac sprzątanie balkonu może zająć niecałą godzinę. Firmowe balkony przeważnie nie są przesadnie ozdabiane, a i meble są tam rzadkością, jednak jeśli się znajdują to w pierwszej kolejności właśnie je powinniśmy umyć. Jest też to odpowiedni moment na wszelkie prace z kwiatami – przesadzanie ich i dokładne wyszorowanie doniczek. Należy jednak pamiętać o tym, by kwiatów nie stawiać na balustradzie, nawet w specjalnych koszykach. Lepiej by były zabezpieczone na parapecie lub podłodze, aby nie obawiać się, że w trakcie wichury zrobią komuś krzywdę. Kiedy ruchome elementy są już czyste można wnieść je do pomieszczenia. Kolejnym puntem są barierki, parapety i ściany. Wybierajmy tylko specjalistyczne środki czystości w zależności od tego, z jakiego materiału wykonane jest ogrodzenie. Na metalowe można nakładać detergent bezpośrednio, na drewniane należy rozrobić go z wodą. Mycie ścian zacznijmy od odkurzenia ich, a następnie sprawdzenia na małej powierzchni, czy dany preparat nie szkodzi elewacji, jeśli jednak wybieraliśmy te dedykowane, to nic złego się nie stanie. Podłogę należy dokładnie zamieść i umyć silnym detergentem. Warto też sprawdzić, czy odpływ nie zapchał się przez zimę. Na koniec wszystko pastujemy – włącznie z balustradami i parapetami.

Mini ogród i taras
Zajmowanie się roślinami nierzadko obejmuje większość czasu, jaki poświęcamy na sprzątanie tarasu. Warto jednak już na samym początku wiosny trochę o niego zadbać, a w szczególności o trawnik. Po zimie wystarczy tylko go porządnie zagrabić i zebrać z jego powierzchni wszystkie obumarłe części roślin. Dzięki temu młode, nowe źdźbła będą miały szansę wyrosnąć. Warto też rozgarnąć kopczyki wokół roślin, by ziemia mogła szybciej rozmarznąć. Cięcie krzewów wykonujemy przed rozwojem pąków. Jednocześnie należy usunąć wszelkie suche i złamane przez wiatr pędy, ponieważ pobudza to rośliny do wzrostu. Na tarasach często znajdują się metalowe popielniczki, które zostawiają ślady rdzy na podłożu, jednak wystarczy mocno wyszorować je druciakiem nasączonym benzyną, by zniknęły. Tak potraktowaną podłogę cementową myjemy wodą z amoniakiem, krochmalem lub pastą zapewniającą wysoki połysk.