13 najgorszych błędów, jakie można popełnić w trakcie sprzątania

Wydawać by się mogło, że sprzątanie to taka prosta czynność, przy której trudno o jakiekolwiek błędy. Jednak bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze metod  czyszczenia są nieefektywne, a nawet niebezpieczne. Oto 13 najgorszych błędów, które popełniamy w czasie sprzątania.

 

 1. Mycie okien kiedy świeci słońce

Prawda jest taka, że przeważnie tylko w słoneczny dzień jesteśmy w stanie zauważyć to, w jak bardzo opłakanym stanie są nasze okna. Najczęściej od razu bierzemy się do roboty, by paskudne szyby nie denerwowały swoim wyglądem. Jednak słońce powoduje, że środki czystości wysychają zbyt szybko, więc w mgnieniu oka tworzą się nieestetyczne smugi. Tym sposobem straciliśmy i czas, i pieniądze na detergenty.

 1. Nadużywanie octu

Niejednokrotnie pisaliśmy o cudownych właściwościach octu i o tym, jak świetnie nadaje się do czyszczenia większości powierzchni. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ocet nie usunie niebezpiecznych bakterii i wirusów, dlatego nie ma większego sensu używanie go do zdezynfekowania toalety czy blatów kuchennych.

 1. Środki czyszczące zamiast wody

Kiedy zobaczymy plamę, to przeważnie od razu sięgamy po detergent w sprayu, by pozbyć się zabrudzenia. Psikamy bez opamiętania, bo przecież, im więcej tym lepiej, prawda? Nie! Plamę powinniśmy przetrzeć najpierw ściereczką zwilżoną wodą, a na koniec dodać niewielką ilość płynu czyszczącego w celu dezynfekcji.

 1. Wiecznie wilgotna szczotka do czyszczenia toalety

Szczotka do WC jest prawdziwą pożywką dla bakterii. Pozostawienie jej do wyschnięcia, a następnie umieszczenie w uchwycie, ogranicza rozwój niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów.

 1. Nieprawidłowa segregacja śmieci

Jesteśmy pewni, że właściwie rozdzielamy nasze śmieci – metal, szkło, plastik, papier – gdzie tu miejsce na pomyłkę? A jednak wiele przedmiotów nie ma aż tak oczywistego miejsca w segregacji. Należą do nich np. kartony po sokach lub porcelana. Wydrukujmy sobie dokładną listę tego, co należy wyrzucać do kontenerów.

 

 1. Szorowanie dywanu

Gdy szklanka herbaty wyleje się na dywan, to instynktownie łapiemy za mokrą szmatę i rozpoczynamy szorowanie. W konsekwencji doprowadzamy tylko do strzępienia nici materiału i wprowadzamy zabrudzenie w głąb tkaniny. Zamiast tego lepiej położyć na plamie papierowe ręczniki, dociskać je i wymieniać tak często, aż cała wilgoć w nie przejdzie.

 1. Używanie środków nabłyszczających do mebli

Błyszczące meble prezentują się pięknie, więc nie szczędzimy na chemicznych środkach, by lśniły jak najdłużej. Problem jednak w tym, że nowoczesne meble są zabezpieczone specjalnymi powłokami ochronnymi i często wystarczy przetrzeć je jedynie zwilżoną szmatką, by wyglądały dobrze.

 1. Korzystanie z niewłaściwych narzędzi do czyszczenia

Błaha rzecz, jednak niezwykle istotna. Miękką gąbką wyczyścimy przypalony garnek, jednak zajmie nam to wiele godzin. Możemy codziennie zamiatać, jednak lepiej odkurzyć porządnie całe mieszkanie przynajmniej raz w tygodniu. Warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych narzędzi i korzystać z nich mądrze.

 1. Unikanie odkurzania dywanu

Czy ktokolwiek z nas słyszał kiedyś, że nie wolno odkurzać dywanów, ponieważ szybciej się niszczą? Na szczęście ten mit jest oraz rzadziej powielany, a trzepanie dywanów następuje tylko w wyjątkowych okolicznościach. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że uderzanie materiału robi mu o wiele większą krzywdę, niż regularne odkurzanie.

 1. Zaniedbane zasłony prysznicowe

Pamiętamy o tym, aby szorować WC, prysznic, umywalkę, jednak zasłony przypominają o sobie dopiero wtedy, gdy nic przez nie widzimy. A czyścić powinniśmy je codziennie, aby zapobiec powstawaniu pleśni i namnażaniu bakterii.

 1. Używanie niebezpiecznych środków czystości

Kuszące w takich produktach jest to, że obiecują usunięcie każdego zabrudzenia w kilka sekund. Niekiedy jest to prawdą, jednak to, w jaki sposób oddziałują one na nasze zdrowie i środowisko powinno być dla nas bardziej interesujące.

 1. Brak cyrkulacji powietrza

Nieprzyjemny zapach w kuchni czy łazience często jest przez nas bagatelizowany. Niezwykle istotne jest jednak to, by każde pomieszczenie w mieszkaniu było dobrze przewietrzone. Szczególnie ważne jest to w toalecie, ponieważ wilgoć osadza się na ręcznikach czy bieliźnie, a na niej z kolei najlepiej rozwija się pleśń.

 1. Używanie brudnych narzędzi czyszczących

Chyba najczęściej popełniany błąd. Po wielogodzinnym sprzątaniu zazwyczaj nie mamy już siły lub zwyczajnie zapominamy o tym, że cały brud z podłogi znajduje się teraz na mopie, a bakterie z blatu przenieśliśmy na gąbkę. Przy kolejnych porządkach korzystamy z tych samych narzędzi i znowu roznosimy zarazki po całym domu. Warto więc po każdym sprzątaniu wrzucić wszelkie gąbki, szmatki itd. do wiadra z gorącą wodą ze sporą ilością sody oczyszczonej.