Seriale i filmy z motywem gospodyń domowych

Komedie, filmy romantyczne, akcji, a nawet horrory! W każdym z tych gatunków przewinął się motyw sprzątania i gospodyń domowych. Rzadko kiedy stanowił on główny człon fabuły, jednak świetnie uzupełniał całą historię i wiele wnosił do końcowej oceny telewizyjnego lub kinowego dzieła. Gospodynie mogą łamać serca, zwalczać przestępczość albo rozwiązywać domowe dramaty. Często stawiane są jako wzór do naśladowania i posiadają cały wachlarz najlepszych cech. Ich spracowane ręce działają wspólnie z ogromnym sercem. Oto pięć słynnych gospodyń, które wprowadzają humor, miłość i głębię do fabuły.

 

Pani Doubtfire

Kto nie kocha Pani Doubtfire z jej okropną umiejętnością gotowania, zabawnymi wyrażeniami, a jednocześnie z wielkim sercem? Pani Doubtfire jest kimś więcej niż tylko sprzątaczką, jest ojcem, który zaryzykuje wszystko, aby być blisko swoich dzieci. Za wszelką cenę chce naprawić relacje zranione przez swoje złe wybory. Choć nosi maskę i przeistacza się w Doubtfire, to dzięki temu dowiaduje się więcej o sobie i rozwija emocjonalnie. Zaczyna doceniać obowiązki związane z wychowywaniem dzieci przy jednoczesnym utrzymaniu domu. Minęło ponad dwadzieścia lat od czasu premiery filmu, ale nadal daje nam obraz tego, że pozostanie w domu po to, by opiekować się dziećmi i domem jest niezwykle ciężką, ale satysfakcjonującą pracą.

Plotkara

Dorota, gosposia „panienki” Blair, jest jedną z tych postaci w serialu, dla których warto oglądać odcinki do końca. Na początku poznajemy ją jako pokorną i wystraszoną służkę, która z biegiem czasu staje się bardziej niezależna i odważna. Nie bała się wyrażać swojego zdania czy wymownie przewracać oczami, kiedy młoda i nazbyt rozpieszczona Blair wpadała na coraz to bardziej absurdalne pomysły. Jednak najważniejsze jest to, że Dorota spędziła z Blair jej całe dzieciństwo, wychowywała ją i kochała, jak własne dziecko. Dorota była pokojówką, detektywem, kucharzem i przyjacielem, ale przede wszystkim miała pozytywny wpływ wychowawczy na Blaire. Warto wspomnieć, że Dorota Kishlovsky była w serialu Polką, a grała ją aktorka z polskimi korzeniami.

Downton Abbey

Downton Abbey ma wiele oddzielnych wątków przeznaczonych dla gospodyń, ale Anna wydaje się mieć szczególną rolę dla fabuły. Ma ona bowiem rzeczywisty związek zarówno z rodziną, jak i personelem, co sprawia, że ​​staje się głównym łącznikiem między dwoma światami. Jest w stanie zrobić wszystko, aby chronić ludzi, których kocha, nawet wynosząc ciało z łóżka Mary Crawley. Jako pokojówka we wczesnych latach 1900 szanuje tych, którzy stoją u władzy i mają wyższy status, jednak wielu arystokratów taktuje ją z taką samą miłością i dobrocią, które otrzymują od niej.

Jetsonowie

Rosie jest robotem, ale to nie jedyny powód tego, że jest najcudowniejszą gospodynią, która kiedykolwiek pojawiła się na ekranach telewizorów. Jako dzieci marzyliśmy o tym, by w naszym domu również mogła pojawić się Rosie razem ze swoimi umiejętnościami do robienia znakomitych naleśników i błyskawicznego sprzątania domu. Jednak nie zajmowała się tylko prozaicznymi rzeczami – potrafiła wyperswadować wszystkim dziwne pomysły i pogodzić najbliższych nawet po najgorszej kłótni.

Bunch Brady

W tym amerykańskim serialu komediowym to właśnie Alice była tą, którą wszyscy lubili. Jej praktyczna natura i umiejętność twardego stąpania po ziemi sprawiała, że dzieci nie obawiały się zasięgnąć u niej porady i dzielić się problemami osobistymi. W tej wielkiej rodzinie o skomplikowanej sytuacji to Alice była tą, która łączyła wszystkich Bradyów. Potrafiła stanąć z boku, wczuć się w rolę dzieci i ich rodziców, a dzięki temu znaleźć kompromisowe rozwiązanie. Alicja dowodzi, że gospodynie są osobami, które dyskretnie kierują rodziną i pomagając najbliższym wieść szczęśliwe życie.