Zawód sprzątaczki coraz bardziej doceniany

W każdym biurowcu zazwyczaj toczą się dwa osobne życia. Pierwsze rozpoczyna się ok. godz. 9:00 gdy do pracy przychodzą pracownicy pracujący na „etat”. Drugie rozpoczyna się wieczorem – kiedy do budynku wchodzi serwis sprzątający.

Ci, którzy zostają po godzinach doskonale znają osoby sprzątające w ich firmie. Taki pracownik ma sporo obowiązków poza opróżnieniem śmietnika czy przetarciem biurek. Praca ta nie należy do „lekkich, łatwych i przyjemnych” chociażby ze względu na konieczność ciągnięcia za sobą nie tylko odkurzacza ale również wózka na którym znajduje się wszystko czego potrzebuje pracownik sprzątający.

65% osób biorących udział w sondzie firmy sprzątającej zakłady usługowe przyznało, że zawód sprzątaczki jest trudny i wymagający, a aż 82% zna z imienia i nazwiska osobę dbająca o czystość w ich firmie. Tylko 17% badanych uznało ten fach za lekki i niewymagający kwalifikacji oraz specjalnego przygotowania.

Z badań tych wynika, że praca serwisu sprzątającego jest nie tylko zauważana przez pracowników firm, ale i doceniana. Pracownicy przyznają, że zostawiają porządek na biurku, żeby ułatwić pracę osobom sprzątającym. Na takie zachowanie wpływa również fakt, iż dziewięciu na dziesięciu Polaków ma wśród swoich znajomych lub rodzinie osobę, która sprząta.

Postrzeganie zawodu sprzątaczki zmieniło się nie tylko w Polsce. W rankingu najgorszych zawodów amerykańskiego portalu CareerCast.com od lat nie ma zawodu sprzątaczki. Znalazła się tam za to kelnerka oraz reporter radiowy.

Zauważony został również postęp branżowy. Poza umiejętnościami posługiwania się mopem i miotłą obecnie coraz częściej pracownicy muszą się znać na obsłudze specjalistycznych maszyn którymi wykonują swoją pracę. Zanim pracownik rozpocznie pracę odbywa specjalistyczne szkolenia z chemii oraz obsługi maszyn.

Razem ze wzrostem wymagań wobec pracowników wzrosły też wynagrodzenia. Osoba sprzątająca w Polsce zarabia obecnie średnio 1400 zł (tak wynika z raportu Sedlak&Sedlak dla Wynagrodzenia.pl). Analitycy zauważyli również, że coraz częściej w tym zawodzie pojawiają się dodatkowe benefity w postaci kart na siłownię czy basen oraz prywatna opieka medyczna.