Sól w sprzątaniu

Uciążliwa plama, z którą niejeden środek czystości nie może sobie poradzić, brzydko pachnąca deska do krojenia, nieestetyczny osad z kawy, brzydki kosz lub kamień w łazience? Na wszystkie te rzeczy jest jedna rada – sól kuchenna! Ta dostępna wszędzie, tania, ekologiczna i bezpieczna przyprawa jest w stanie uratować nas z niejednej opresji. Wykazuje działanie czyszczące, dezynfekujące oraz odkażające. Dodatkowo jest prawie niemożliwe, by zrobić sobie nią krzywdę. Więc sól w dłoń i do sprzątania!

Sól w kuchni
Nawet najlepszej gospodyni domowej przytrafi się raz na jakiś czas przypalić swój ulubiony garnek. Gruba warstwa spalonego jedzenia często nawet po namoczeniu nie ma zamiaru ruszyć się z miejsca. W takim wypadku należy wlać do takiego garnka wodę z solą – im więcej soli, tym lepiej. Mieszankę zostawiamy na noc, a rano wszystko zagotowujemy. Po takim zabiegu spalenizna powinna się odkleić, więc nie będzie sprawiała już problemu. Sposób ten sprawdza się zarówno w przypadku garnków emaliowych, jak i aluminiowych.
Jeśli się coś przypaliło to pewnie i wykipiało. Na taką plamę szybko wrzućmy garść soli, która zapobiegnie jej zasuszeniu i przypaleniu. Można tak zrobić zarówno na kuchence (eklektycznej lub gazowej) jak i w piekarnikach.
Kolejnym problemem są nieciekawie pachnące drewniane deski do krojenia. Porządna deska nie jest tania, więc wymienianie jej co miesiąc raczej nie wchodzi w grę. Nie można także myć jej w zmywarce czy długo moczyć. Jak ją więc czyścić? Wystarczy garść soli i pół cytryny. Deskę posypujemy solidnie solą, a przekrojoną cytryną wszystko „wmasowujemy”. Po 5 minutach deska będzie czysta i pachnąca.

Sól w gabinecie, pokoju dziennym
Sól świetnie radzi sobie ze wszelkimi zabrudzeniami na powierzchniach, których nie mogą mieć długiego kontaktu z wodą. Należą do nich wszelkie kosze oraz meble wiklinowe, słomiane maty czy bambusowe podkładki. Aby je wyczyścić należy niezbyt mocny roztwór solny przygotować w spryskiwaczu, po czym nakładać go na czyszczoną powierzchnię. Gdy całość będzie mokra brud powinien zejść bez większego wysiłku przy pomocy pędzelka, szczotki do zębów lub wacika.
Sól pozwala również na zneutralizowanie nieprzyjemnych zapachów, zarówno tych z naszych rąk, jak i unoszących się w całym pomieszczeniu. Wystarczy miski ze słoną wodą umieścić w kilku punktach w pokoju, a zapach będzie stopniowo znikał. Ten sposób jest szczególnie przydatny, jeśli wcześniej malowaliśmy ściany, a aromat farby nie pozwala nam normalnie funkcjonować.
Sól działa też dobrze na cięte kwiaty. Łyżeczka soli dodana do wody w wazonie pozwala na przedłużenie ich życia o kilka dni. W zależności od rodzaju kwiatów sprawdzi się tutaj również szczypta cukru.
Zaszronione szyby w mieszkaniu potrafią nie raz zaskoczyć zimą. Po pierwsze nie wyglądają ładnie, a po drugie lejąca się później woda na parapet sprawia wiele problemów. Żeby tego uniknąć wystarczy raz w tygodniu przetrzeć szyby wilgotną szmatką namoczoną w lekkim roztworze solnym.

Sól w łazience
Roztwór solny wraz z cytryną i octem jest w stanie poradzić sobie z praktycznie każdym zabrudzeniem w łazience. Nieestetyczne zacieki na wannie, brodziku czy umywalce usuwamy przy pomocy nasączonej roztworem gąbeczki.
Do pozbycia się nawet grubej warstwy kamienia również nadaje się sól. Tutaj jednak potrzebna będzie silna mieszanka (1/5 soli w stosunku do wody). Taką miksturą spryskujemy np. płytki czy kabinę prysznicową. Jeśli nasza słuchawka prysznicowa przez kamień nie wypuszcza już wody, to należy ją wykręcić i trzymać w takim roztworze całą noc. Rano po kamieniu nie powinno być śladu.