Pachnące biuro – kilka trików

Badania wykazały, że kiedy przebywamy w pomieszczeniu, w którym unosi się ładny zapach, jesteśmy bardziej spokojni i skorzy do wydawania większej sumy pieniędzy. Piękna, odpowiednio dobrana woń nie tylko koi zmysły, ale jest w stanie całkowicie zmienić nasze nastawienie. Kupowanie zapachowych świec czy sprejów jest dobrym rozwiązaniem, ale dość kosztownym i działającym na krótko. Istnieją jednak tańsze sposoby aby pozbyć się odrzucających zapachów i wprowadzić te najprzyjemniejsze.

Zapachowy wywar
Opcja podobna do tej, która wykorzystuje kominki do podgrzewania zapachowych wosków. Z tą różnicą, że sami możemy wybrać intensywność i aromat naszego wywaru. Do garnka wlewamy niewielką ilość wody i wybrane przez nas składniki. W okresie letnim świetnie sprawdzi się połączenie rozmarynu, mięty i cytryny, które wniosą bardzo orzeźwiający aromat. Z kolei zimą mieszanka cynamonu, skórki pomarańczy, liści laurowych, igieł sosnowych lub goździków pozwoli odczuć świąteczny nastrój. Taki wywar można przenosić między pomieszczani, a jego zapach będzie utrzymywał się przez co najmniej 12 godzin.

Soda oczyszczona
Soda ma silne działanie odświeżające i dzięki niej można w szybki sposób pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Wystarczy wysypać ją na dywan lub meble, odczekać chwilę i odkurzyć. Jeśli zagotujemy ją w niewielkiej ilości wody i będziemy trzymać na małym ogniu przez cały dzień to wchłonie wszystkie unoszące się aromaty. Świetny sposób by pozbyć się np. zapachu świeżej farby po remoncie.

Własnoręczny odświeżacz powietrza
Wykonanie go jest bardzo proste, a jego wielkim atutem jest to, że nie zawiera niebezpiecznych związków chemicznych. Do butelki z atomizerem wlewamy ciepłą wodę – ¾ objętości pojemnika. Następie dodajemy olejki eteryczne wedle własnego uznania. Można również skorzystać ze świeżego soku, np. limonki. Na końcu wsypujemy łyżeczkę sody i gotowe!

Naturalny pochłaniacz zapachów
Ziarna kawy to nie tylko efektowny sposób dekorowania i sposób na uzyskanie przyjemnego zapachu, ale również świetny pochłaniacz wszystkich nieprzyjemnych zapachów. W dużym szklanym pojemniku, może być to np. słoik, umieszczamy całe ziarna kawy. Najlepiej jeśli postawimy szkło na kaloryferze bądź pod silną lampą, ponieważ ciepło pozwoli szybciej wyzwolić zapach kawy. Dla ładniejszego efektu słoik można udekorować wstążkami, a do środka wrzuć kilka ozdobnych kamieni.

Kolejnym dobrym sposobem na odświeżenie zapachu jest umieszczenie w woreczku z tkaniny ryżu z dodatkiem ulubionych olejków eterycznych lub ziół. Takie saszetki można włożyć do szafy lub w do szuflady w biurku. Na większej przestrzeni raczej nie spełnią swojej roli.

W kryzysowych sytuacjach
Awaria w łazience, zapchane rury, inwazja myszy, przypalony garnek – to tylko kilka z sytuacji, w których musimy uporać się z nieprzyjemnym zapachem. Zanim zaczniemy maskować je kwiatowymi aromatami, musimy się ich całkowicie pozbyć, inaczej nawet najlepszy i najdroższy odświeżacz sobie z nimi nie poradzi.

W takich przypadkach dobrze sprawdzi się ocet. Sam w sobie ma dość silny zapach, który dla niektórych jest całkowicie odrzucający, jednak jest to na pewno lepsze niż woń z kanalizacji. Ocet wlewamy do miseczek i rozstawiamy w kilku miejscach w pomieszczeniu. Dla lepszego efektu można go trochę podgrzać. Po 12 godzinach ocet powinien wchłonąć przykre zapachy.

Dobrym sposobem jest również wsypanie kociego żwirku i sody oczyszczonej do bawełnianych woreczków – np. skarpetek. Piasek musi mieć właściwości pochłaniające aromaty. Nie kosztuje on dużo, a w połączeniu z sodą powinien uporać się z odorem w kilka godzin. Po tym czasie należy całość wymienić.