Jesteś w ciąży? Oto kilka rad odnoście sprzątania

Jest tak wiele rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, gdy jesteś w ciąży. Musisz być świadoma tego, jakiej żywności i napojów należy unikać w czasie tych szczególnych dziewięciu miesięcy, a dodatkowo nie można również zapominać o innych, ukrytych, zagrożeniach. Na pewno masz teraz wiele na głowie i zamiast odpoczywać na urlopie, zajmujesz się domem jak zawsze, jednak bardzo ważne jest, abyś wiedziała, co możesz wtedy robić i jakich środków czystości musisz bezwzględnie unikać. Nie ma nic ważniejszego niż urodzenie zdrowego i szczęśliwego dziecka, więc nie narażaj się na bezsensowne ryzyko.

Nie próbuj tego w domu!

Po pierwsze pamiętaj o tym, że każda z kobiet jest inna. Jedne świetnie się czują w czasie ciąży i mogą bezproblemowo rzucić się w wir sprzątania nawet w 8 miesiącu, drugie już po kilku tygodniach nie powinny wykonywać żadnej aktywności fizycznej. Nie wszystkie przyszłe mamy to szczęśliwie panie z amerykańskich seriali, więc nie narzucaj sobie obowiązków, które równie dobrze może wykonać ktoś inny. Za to każda z kobiet w stanie błogosławionym nie powinna:
• Wymieniać żwirku i czyścić kuwety – kocie odchody mogą zawierać pasożyta toxoplasma gondii odpowiedzialnego za powstawanie toksoplazmozy;
• Usuwać pleśni np. ze ścian lub żywności – może to być toksyczne nienarodzonego dziecka;
• Obsługiwać ciężkich maszyn lub próbować przenosić meble – może to doprowadzić do nadmiernego stresu u Ciebie i Twojego dziecka i jest szczególnie niebezpieczne w ostatnich miesiącach ciąży;
• Wykonywać prac czyszczących, które wymagają nadmiernego zginania, kucania, podnoszenia i rozciągania.
Na pewno lekarz poinformował Cię o tym, co możesz, a czego nie należy robić na każdym etapie ciąży. Oczywiście jest to kuszące, aby szybko umyć okna sięgające od podłogi do sufitu, zanim znajomi przyjdą w odwiedziny, jednak pamiętaj, że takie czynności mogą powodować zawroty głowy i omdlenia, co niejednokrotnie kończy się tragedią.

Środki czystości, jakich należy unikać

Wiele ze środków czystości sprzedawanych obecnie na rynku jest niebezpiecznych dla Ciebie i Twojego nienarodzonego dziecka. W czasie ciąży jesteś bardziej wrażliwa na rzeczy, które normalnie nie przeszkadzają i dotyczy to różnych substancji chemicznych, z których dotychczas korzystałaś. Nawet jeśli okaże się, że produkty te nie są przyczyną dyskomfortu, to i tak należy dokładnie przyjrzeć się domowej chemii i ocenić je pod względem szkodliwości. Podczas ciąży bezwzględnie unikaj produktów, które na etykiecie mają informację o działaniu żrącym, toksycznym, mogącym powodować zatrucie, wymagające szczególnych środków ostrożności. Znajdziesz takie oznakowania na wybielaczach, chemii do czyszczenia piekarnika, udrażniaczach rur, czymkolwiek zawierającym amoniak i na wielu innych produktach, w tym detergentach do prania i zmiękczania tkanin.

Czym więc sprzątać?

Nie należy się niepokoić i popadać w paranoje – nie jest aż tak trudno znaleźć środki czyszczące, które są bezpieczne dla Ciebie i przyjazne dla środowiska. Można nawet tworzyć własne, co jest często najlepszym rozwiązaniem, bo wtedy wiesz dokładnie, co jest w danym detergencie. Na naszej stronie znajdziesz kilka artykułów poświęconych właśnie środkom czystości wykonanych np. z cytryny lub sody. Poniżej kilka prostych przepisów:
• Wszechstronny środek czystości – przygotuj równe części octu i wody filtrowanej i wymieszaj w butelce ze sprayem. Można to wykorzystywać do wszystkich celów.
• Czyszczenie podłogi z uciążliwych plam – na kafelki wlej ocet, posyp sodą, odczekaj chwilę i zbierz wszystko przy pomocy miękkiej gąbki.
• Wybielacz – do prania dodaj wodę utlenioną lub wylej ją bezpośrednio na plamę. Dla zwiększenia efektu można dosypać soli lub sody.