Ile czasu na sprzątanie przeznaczają Polacy?

Z raportu OECD „Better Life Index”, wynika, że Polki spędzają średnio pięć godzin dziennie na zajęciach domowych. Jak wypadamy w porównaniu z innymi?

Przeciętna Polka spędza na sprzątaniu, gotowaniu i opiece nad dziećmi, spędza aż 296 minut dziennie. Średnia dla krajów OECD (czyli zrzeszonych w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, która skupia 34 wysoko rozwinięte kraje), wynosi 279 minut dziennie. Polska średnia jest porównywalna do niemieckiej.

Inaczej wyglądają dane w przypadku mężczyzn. Przeciętny Europejczyk spędza na domowych pracach dużo mniej, bo 131 minut. Polski mężczyzna sprząta przez 157 minut dziennie, co daje 18,5 godziny tygodniowo. To mniej o 16,5 godziny od kobiet. Tak duża różnica, wynika zapewne z braku równego podziału obowiązków.

Najwięcej w Europie sprzątają Hiszpanki, bo aż 295 minut dziennie. Nie mają lekko, zwłaszcza, że mężczyźni z Półwyspu Iberyjskiego robią to tylko przez 107 minut dziennie. Na pomoc mogą za to liczyć Dunki: ich mężczyźni, pomagają przez trzy godziny dziennie. Jednak to o godzinę mniej, niż pracują tamtejsze kobiety.

– Na szczęście XXI wiek przyniósł kobietom dużą niezależność. Dlatego warto samodzielnie zadbać o swój komfort: wprowadzić w domu sprawiedliwy podział obowiązków, zaplanować czas dla siebie oraz zadbać, by domowe prace wykonywać w możliwie najkrótszym czasie.