Feng shui sprzątania

Feng shui to filozofia polegająca na utrzymaniu równowagi z otoczeniem. Nie musimy w to wierzyć, jednak każdy z nas dąży do tego, by osiągnąć stabilizację – finansową, uczuciową lub mentalną. Zasady feng shiu można z powodzeniem przenieść także na bardziej prozaiczne sfery naszego życia, takie jak chociażby sprzątanie. Odpowiednie ułożenie mebli, dekoracji i sprzętów może zmniejszyć czas potrzebny na gruntowne wyczyszczenie mieszkania o kilka godzin, a do tego zmaksymalizuje naszą przestrzeń.

 

Aranżacja mebli

Być może jedną z najważniejszych rzeczy, jaką należy zrobić, by ułatwić sobie sprzątanie, jest prawidłowa aranżacja mebli. Nie chodzi tu o to, by wbrew swojemu gustowi postawić na zupełny minimalizm. Nawet jeśli lubimy otaczać się niezliczoną ilością przedmiotów, to warto pamiętać o tym, by układać je w sposób zorganizowany. W feng shui prostota, a nie ograniczanie się, ma zasadnicze znaczenie.

Kanapy i wszystkie większe meble powinny znajdować się przy samej ścianie. Unikamy więc stawiania zabytkowych foteli na samym środku tylko po to, by pochwalić się nimi przed znajomymi. Takie rozwiązanie optycznie powiększa pokój, a dodatkowo pozwoli na lepsze zadbanie o czystość. Przy ścianie jest mniejsza szansa na to, że mebel zostanie pobrudzony, a pomiędzy nimi nie będą zbierać się tony kurzu. Wygodniejsze jest również zdecydowanie się na jeden większy mebel zamiast kilku mniejszych – np. zamiast wielu etażerek wybierzmy jeden regał. W sypialni wrażenie zrobi ogromne łoże, ale dwie pojedyncze kanapy już nie.

Rodzi się jednak pytanie – jak umyć powierzchnię pod większymi meblami, jak je przenieść? Wbrew pozorom przesunięcie jednego mebla zajmie nam o wiele mniej czasu, niż ciągłe przemieszczanie kilku. Warto jednak postawić na sprzęty, które posiadają kółka lub samemu takowe zamontować. Na rynku znajdziemy przeróżne modele, a niektóre z nich są prawie niewidoczne.

Rodzaj powierzchni

Wielkość i rozmieszczenie mebli to tylko połowa sukcesu. Niektóre powierzchnie są po prostu łatwiejsze do utrzymania w czystości niż inne. Mimo że zamszowa kanapa może wyglądać elegancko w naszym nowym salonie, to jednak już po pierwszym użytkowaniu możemy popaść w frustrację. Feng shui to również poszanowanie dla natury, więc nie skłaniajmy się ku materiałom odzwierzęcym.

Nie da się ukryć, że najczęściej brudzi się podłoga. Aby nie spędzać kilku godzin tygodniowo na jej szorowaniu przemyślmy jej strukturę. Stare drewniane deski czy zabytkowe płytki ceramiczne wyglądają świetnie, jednak dbanie o nie jest prawdziwą udręką. Między szczeliny wchodzi brud z całego domu, a żeby go usunąć trzeba stosować specjalne środki czystości. Dobrym pomysłem będzie więc skorzystanie z pomocy ekipy sprzątającej, która dokładnie przygotuje te powierzchnie na impregnacje. Po takim zabiegu czyszczenie wieloletnich parkietów nie będzie już problemem.

Wybierając stoły czy blaty pomyślmy o granicie, stali nierdzewnej, kwarcu lub laminacie. Nie posiadają one porów czy naturalnych zagłębień, więc nie będą zbierać się w nich resztki jedzenia lub kurz.

Podsumowanie

Sprzątanie dla wielu jest przykrym obowiązkiem, ale nie musi być to ogromny ciężar. Wystarczy zdawać sobie sprawę z tego, że:

  • większe puste przestrzenie znacznie przyspieszają sprzątanie,
  • pamiątki i drobne dekoracje lepiej przechowywać w jednej gablocie, niż rozstawiać je bez ładu po całym mieszkaniu,
  • kółka przy meblach mogą wyglądać estetycznie,
  • tanie materiały nie zawsze są gorsze, a utrzymanie ich w czystości jest o wiele łatwiejsze.

Przyswojenie tych kilku zasad pozwoli nam osiągnąć harmonię pomiędzy utrzymaniem domu w czystości i korzystaniem z niego bez jakichkolwiek wyrzeczeń. Brzmi jak idealne feng shui.