Codzienna organizacja – jak zagospodarować czas na sprzątanie?

Jeszcze kilka miesięcy temu nasze domy i biura były krystalicznie czyste z powodu świąt – wszystko miało swoje miejsce, okna lśniły, a w podłodze można było się przeglądać. Teraz stan naszych pomieszczeń wrócił do nieporządnej normy, w szufladach wylądowały dziwne przedmioty, a my wydajemy się nie mieć ani minuty na posprzątanie narastającego bałaganu. Na myśl o kolejnych świętach dostajemy gęsiej skórki, bo wiemy, że czekają nas godziny wytężonej pracy. Oto lista dziesięciu rzeczy, które można zrobić na co dzień, aby nasze życie, a co za tym idzie i sprzątanie, było bardziej zorganizowane.

 

  1. Tworzenie listy

 Pod koniec każdego dnia spiszmy dokładnie wszystko, co powinniśmy zrobić jutro. Jest to klucz do dobrej organizacji, stanowi także narzędzie do tego, aby w nocy spać spokojnie i nie zamartwiać się niewykonanymi zadaniami.

  1. Wybieranie ubrań na kolejny dzień

Pewnie każdy z nas wykonywał taką czynność jako dziecko, jednak w dorosłym życiu o tym zapominamy. Przygotowanie wieczorem ubrań, które założymy następnego dnia pozwala nam zaoszczędzić rano wiele cennych minut, a dodatkowo nie generuje niepotrzebnego bałaganu w szafach.

  1. Ścielenie łóżka

Ta niezwykle prosta czynność potrafi poprawić nam nastrój na cały dzień. Ułożenie pościeli automatycznie sprawia, że sypialnia wygląda na elegancką i czystą.

  1. Przetarcie prysznica i wanny

Wytarcie mokrej armatury szmatką zajmuje kilka sekund, a pozwala nam zabezpieczyć sprzęty przed osadzaniem się kamienia i rdzy.

  1. Udrożnienie odpływów

Dotyczy do szczególnie zlewu w łazience, w którym znajdziemy włosy i resztki pasty do zębów. Dokładnie przepłukanie odpływu ochroni przed zatykaniem się rur i powstawaniem brzydkiego zapachu.

  1. Mycie naczyń lub uruchomienie zmywarki przed snem

Na pewno nie ułatwimy sobie porannego wstawania, jeśli okaże się, że nie mamy w czym zjeść śniadania. Dodatkowo umycie naczyń przed snem pozwala nam nie zawracać sobie nimi głowy aż do pory obiadowej.

  1. Ułożenie naczyń rano

Opróżnianie zmywarki lub suszarki do naczyń trwa dosłownie trzy minuty lub mniej. Pusta zmywarka ułatwia umieszczanie w jej wnętrzu brudnej zastawy, dzięki czemu nie piętrzy się ona na blacie czy stole.

  1. Odkładanie przedmiotów na swoje miejsce

Otwieramy kredens, a w jego kącie znajdujemy starą tubę po papierze. W najodleglejszej szufladzie wraz z śrubokrętem leżą kocie zabawki, a za łóżkiem uzbierała się sterta nieświeżej bielizny. Nie można dopuszczać do takich sytuacji, ponieważ kiedy tak zagubionych przedmiotów zbierze się więcej, to sami nie będziemy do końca pewni, jakie było ich pierwotne ułożenie. Za każdym razem więc, kiedy zauważymy, że dana rzecz przemieściła się w nieodpowiednie rejony, przenieśmy ją. Zajmie nam to kilka sekund, a w przyszłości ochroni przed wielogodzinnymi poszukiwaniami.

  1. Kładźmy się spać wtedy, gdy wszystko jest czyste

Nie chodzi tu o chorobliwą sterylność, ale o normalny porządek. Wytrzyjmy wszystkie plamy, zbierzmy suche pranie, ułóżmy ręczniki, przetrzyjmy telewizor z kurzu itd. Dzięki temu nigdy nie znajdziemy się w sytuacji, w której wstydzimy się zaprosić znajomych bez wcześniejszego gruntownego sprzątania.

  1. Proszenie domowników o pomoc

Aby nie znienawidzić sprzątania, trzeba umieć dzielić się obowiązkami. Gdy zajmowanie się domem będzie wyłącznie na głowie jednej osoby, to nawet jeśli jest ona niebywale cierpliwa, to i tak w końcu codzienne obowiązki zaczną ją irytować. Tym bardziej, jeśli nie będzie odpowiednio doceniana. Nie wstydźmy się więc prosić o pomoc i oddelegowywać obowiązki. Nawet pięcioletnie dzieci są w stanie np. podlać kwiatki, a większe pociechy mogą np. wytrzeć blaty. Sprzątanie stanie się przyjemnością, jeśli cała rodzina będzie doceniała trud, jaki trzeba włożyć w utrzymanie porządku.