Bezpieczeństwo w czasie sprzątania

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że podczas sprzątania mamy styczność z wieloma żrącymi, bardzo niebezpiecznymi dla zdrowia substancjami. Naukowcy zakładają, że w przeciętym gospodarstwie domowym znajdują się środki czyszczące, które zawierają aż 60 toksycznych związków! Dlatego podczas sprzątania należy zwracać uwagę nie tylko na to, by nie zniszczyć czyszczonych powierzchni, ale także swojego zdrowia.

Co znajduje się w detergentach?
Czytając skład popularnych środków czystości można dostać zawrotu głowy. Najgorsze jest to, że niebezpieczne związki chemiczne znajdują się nawet w tych detergentach, których używamy na co dzień. Przyjrzyjmy się zatem dokładnie, z czym najczęściej mamy do czynienia.
Chlor – znajdziemy go w sporej części detergentów dostępnych na rynku, od wybielaczy po środki do czyszczenia toalet. W nadmiernych ilościach jest ekstremalnie niebezpieczny dla zdrowia, powoduje podrażniania skóry, oczu i układu oddechowego. Dodatkowo bardzo negatywnie wpływa na środowisko.
Wodorotlenek sodu – główny składnik wszelakich preparatów do udrażniania rur. Jest silnie żrący dla skóry. Wdychanie jego oparów może spowodować bardzo poważne oparzenia układu oddechowego.
Terpen, benzen – związki znajdujące się w odświeżaczach powietrza. Mają stwierdzone działanie rakotwórcze, są przyczyną rozwijania się alergii i upośledzają pracę wątroby.
Sztuczne barwniki i zapachy – występują w składzie większości środków czyszczących. Wytworzone całkowicie w laboratorium mają sile działanie alergenne. Zapachy najczęściej są pochodnymi ropy naftowej. Negatywnie wpływają na środowisko.
Niebezpieczne związki w detergentach można by jeszcze długo wymieniać. Warto mieć na uwadze to, że narażenie siebie na wpływ tych związków może powodować choroby skóry, biegunki, bóle głowy, chroniczne zmęczenie, a nawet stany depresyjne. Jak się przed nimi bronić?

Dostępne sprzęty
Jeśli sprzątamy raz w tygodniu, to naszym niezbędnikiem są tylko rękawiczki. Na rynku znajdziemy gumowe, lateksowe, nitrylowe. Dostępne są w różnych rozmiarach i mają inną grubość. Rękawiczki warto zakładać do wszystkich czynności, w których mamy styczność z detergentami, nawet do zmywania naczyń czy podłogi. Są niezbędnym elementem przy myciu toalety lub przy korzystaniu ze środka udrożniającego do rur. Osoby, które sprzątaniem zajmują się zawodowo powinny postawić również na maski przeciwpyłowe. Chronią one nie tylko przed kurzem, ale również w pewnym stopniu przed niebezpiecznymi oparami detergentów. Dobre maski kosztują w granicy 50 zł, jednak nie trzeba ich zmieniać przy każdym sprzątaniu, a wydatek na pewno zwróci się naszemu zdrowiu.

Jak przechowywać środki czystości?
Niezwykle ważną sprawą jest to, jak przechowujemy detergenty. Same ich opary czy śladowe ilości są niebezpieczne dla dorosłych, więc najistotniejszą zasadą jest to, żeby wszystkie środki czystości znajdowały się poza zasięgiem dzieci czy zwierząt. Ważne jest także to, by nie mieszać środków czystości ze sobą, nawet jeśli mają takie samo zastosowanie. Tym samym nie można przelewać jednego detergentu w opakowanie drugiego, nawet jeśli jest całkowicie zużyty – niewielka ilość toksycznych związków zawsze zostaje na ściankach butelek. Dodatkowo tracimy możliwość sprawdzenia składu czy sposobu użycia pierwotnego środka czyszczącego.