Zieleń w biurze i firmie

Choć w przestrzeni biurowej dominują dziś chrom, szkło i stal, żywa roślinność to standard w aranżacji wnętrz w biznesie. Przyczynę nietrudno odgadnąć. W pomieszczeniach zamkniętych spędzamy ponad 80% czasu dlatego tak ważne są warunki wewnątrz budynków i w miejscu pracy. Mają wpływ nie tylko na samopoczucie ale i na nasze zdrowie. Pomieszczenia bez roślin są zimne i wydają się puste, trudno w nich pracować bez przerwy przez długie godziny. Żywe rośliny są wspaniałym naturalnym elementem dekoracyjnym i pozytywnie wpływają na samopoczucie pracowników. W dyskretny sposób nadają pomieszczeniu przyjazną atmosferę. Zieleń przynosi też ulgę zmęczonym oczom i pozwala na krótki relaks w jej pobliżu.   Powinniśmy więc zadbać by w naszych biurach znalazły się rośliny doniczkowe, których obecnie mamy pokaźny wybór. Jednak aby rośliny nadały wnętrzom pożądany efekt musimy odpowiednio je dobrać, odpowiednio umiejscowić i oczywiście pielęgnować.

Pierwsza sprawa do dobór roślin do charakteru i wystroju wnętrza. Należy kupować takie, które są mało wymagające i łatwe w uprawie, niewrażliwe na niską wilgotność powietrza czy silne nasłonecznienie. Przeciągi, potrącenia, a często też przesuszenie to warunki, których wiele roślin nie zniesie na dłużą metę. W doborze roślin pomogą nam wykwalifikowane osoby w dobrych kwiaciarniach lub specjalne firmy zajmujące się handlem i pielęgnacją roślin w firmach. Najpopularniejsze gatunki w biurach to dziś: juki, palmy, draceny, paprocie, grubosze, skrzydłokwiaty, bluszcze, zamiokulkasy, sansewierie, filodendrony i wiele innych. Zakupione rośliny trzeba ustawić tak, aby nie zawadzały w pracy ale wywierały pozytywny wpływ na otoczenie, były widoczne lecz nie dominujące. Pamiętajmy, że duże rośliny muszą być naprawdę wypielęgnowane i zdrowe. Zaniedbana palma w sali konferencyjnej może przynieść wprost odwrotny skutek. Pracownicy zajęci i przyzwyczajeni do takiego „elementu krajobrazu” przestaną zauważać, że roślina obumiera lub jest w złej kondycji i szpeci otoczenie. Warto by na roślinność miał oko ktoś z zewnątrz. Ktoś, kto odpowiednio zadba o to, by zieleń nie wypadła ze swej dekoracyjnej roli.

Kiedy mamy już w pomieszczeniach wybrane rośliny, trzeba koniecznie ustalić kwestię opieki i pielęgnacji. Optymalnym rozwiązaniem będzie tu personel sprzątający który do swoich obowiązków włączy takie czynności jak podlewanie, nawożenie, odkurzanie, a nawet przesadzanie roślin. Unikniemy w ten sposób sytuacji, gdy jedną rośliną opiekuje się dwóch pracowników, a inna usycha w zapomnieniu. Poza tym pracownicy rzadko kiedy mają czas na dodatkowe obowiązki, a np. wycieranie kurzu z liści może zająć go całkiem sporo. Niektóre gatunki roślin mają skłonność do obsychania listków, które trzeba czasem usunąć, a te rośliny które nam zakwitną również wymagają specjalnej troski. Dlatego zawczasu pomyślmy o zleceniu prac firmie zewnętrznej, a my cieszmy się obecnością żywej zieleni w naszych miejscach pracy. Zadbane rośliny zapewnią nie tylko komfort pracy, ale wpłyną również pozytywnie na wizerunek naszej firmy.