Zapach – istotny detal wizerunku firmy

Czyste, doskonale posprzątane biuro, gabinet urządzony ze smakiem  czy praktycznie zaaranżowana sala konferencyjna zrobią jeszcze lepsze wrażenie na klientach gdy powita ich w progu dyskretny, delikatny i starannie dobrany zapach. Nie musi on być wyraźny, nie powinien być mocny ale odpowiednio dobrany spotęguje wrażenie ładu i harmonii wnętrza, nada mu odpowiedni klimat i wywoła pozytywne emocje.

Bodźce zapachowe działają na nas podświadomie, podobnie jak oddychanie nie wymaga od nas koncentracji uwagi. Zapach może więc istotnie wpłynąć na wizerunek firmy, tak samo jak widok nienagannie urządzonego i czystego biura.  I nie chodzi o maskowanie nieprzyjemnych woni ale wykorzystanie konkretnych nut zapachowych do budowania naszych nastrojów i samopoczucia.

Jak to zrobić? Jest wiele sposobów stosowania aromaterapii: najpopularniejszym są klasyczne kominki olejkowe jednak w większych przestrzeniach biurowych nie spełniają dobrze swojej roli, wymagają specjalnego nadzoru i są przez to niepraktyczne. Do zastosowania w firmie świetnym rozwiązaniem są automatyczne aromatyzery, dostępne w różnych wielkościach i rozmaitym zasięgu. Profesjonalna firma sprzątająca odpowiednio dobierze zapach i jego intensywność do rodzaju pomieszczenia a w razie potrzeby wykona również ozonowanie. Ważne jest przecież, by profesjonalnie dobrać także intensywność przyjemnych woni. Czasami, chcąc jak najlepiej, mimowolnie możemy zaszkodzić atmosferze w miejscu pracy zbyt agresywnym , intensywnym zapachem lub nieodpowiednim aromatem. Dobrze jest zdać się w tym względzie na fachowców.

Najważniejszym zagadnieniem w aromaterapii jest oczywiście dobór zapachu. Tutaj również możemy z czystym sumieniem zdać się na doświadczonych pracowników firm sprzątających oraz producentów gotowych bukietów zapachowych i olejków eterycznych.

Oto kilka uniwersalnych wskazówek:

  • Dobry nastrój zbudujemy stosując nuty cytrusowe np. pomarańczy, mandarynki.
  • Pobudzenie i odświeżenie uzyskamy rozpylając woń sosny, jałowca lub świerku.
  • Antydepresyjnie działają rumianek, geranium, szałwia i lawenda, która również uspokaja i relaksuje.
  • Na zmęczenie pomoże mięta pieprzowa, rozmaryn i tymianek.
  • Przy stresie możemy zastosować olejek z melisy, sandałowy lub geranium.
  • Rozdrażnienie zniweluje olejek różany, z drzewa sandałowego i rozmarynowy.

Aspekt zapachu we wnętrzach biurowych jest często lekceważony, a przecież nie trzeba przekonywać jak duży wpływ ma na nasze zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne, na samopoczucie i na koncentrację w pracy.  Wykorzystujmy tę wiedzę na korzyść pracowników, a także relacji z klientem.

Zwracajmy też uwagę na dobór środków czystości, by nie miały zbyt intensywnego lub i gryzącego zapachu. Zadbajmy by prócz nienagannego porządku w przestrzeni biurowej witał nas zawsze świeży aromat. Jest to sprawdzony sposób na wsparcie przy budowaniu dobrych relacji i pozytywnej atmosfery w firmie, na podkreślenie jej prestiżu i wyróżnienie wśród konkurencji.