Ekologiczne sprzątanie biur – czy to ma przyszłość?

Wydaje się, że w sprzątaniu biur nie możemy obejść się bez środków chemicznych. Są wydajne i skuteczne jednak nie zawsze odpowiednie dla naszej skóry i zdrowia ludzi, którzy pracują w biurach. Mowa tutaj o środkach czystości, chemii profesjonalnej, która stosowana jest do mycia biurek, czy odświeżania powietrza. Rozwiązaniem jest ekolgiczne sprzątanie. Warto więc skorzystać z porad profesjonalnej firmy sprzątającej, jak zabezpieczyć biuro i pracujących w nim pracowników przed efektami stosowania takich środków.

Zdaniem wielu specjalistów z branży sprzątania, ekologiczne sprzątanie ma przed sobą dobre perspektywy, także w sprzątaniu powierzchni biurowych. Chodzi nie tylko o nasze zdrowie, ale także o ochronę środowiska naturalnego. Większość środków chemicznych do sprzątania zawiera pochodne ropy naftowej, która tylko w części ulega naturalnemu rozkładowi. Poza tym tego typu środki zawierają enzymy, które działają alergizująco w kontakcie ze skórą człowieka. Najbardziej szkodliwe są fosforany oraz polikarboksylaty. Mimo posiadania licznych certyfikatów spełniających normy zdrowia i ochrony środowiska, działają negatywnie na nasze samopoczucie i zdrowie.

W produktach ekologicznych stosowane są naturalne zamienniki tych składników.

Mogłoby się również wydawać, że środki chemiczne są tańsze od środków ekologicznych. Pozornie tak jest jednak ekologicznych środków używa się mniej, są także wydajne a poza tym najlepiej jest korzystać ze środków tanich i powszechnie dostępnych typu: woda utleniona, ocet, sól, sok z cytryny, szare mydło, itp. Podobnie jest z maszynami do sprzątania, np. odkurzacz na parę jest o wiele bardziej ekologiczny niż ten tradycyjny. Z kolei zapach w domu można odświeżać olejkami eterycznymi zamiast sztucznymi odświeżaczami.

Warto także pamiętać, że ekologiczne produkty do sprzątania powinny mieć znak Stokrotki. Takie oznakowanie stworzył Komitet Unii Europejskiej ds. Oznakowania Ekologicznego w 1992 r. Stokrotka wskazuje, że produkt nią oznaczony został sprawdzony przez niezależne jednostki pod kątem spełnienia rygorystycznych kryteriów ekologicznych i użytkowych. Największymi w Europie producentami ekologicznych środków są firmy: Soluvert, Lilly’s Eco Clean, Ecover, Sonett, Sodasan, Klar i Ulrich.

Przed podpisaniem umowy z firmą sprzątającą na sprzątanie biura warto rozpatrzeć wariant sprzątania powierzchni biurowych właśnie takimi środkami ekologicznymi. Jeżeli w Twoim zespole masz alergików, na pewno tego typu produkty wpłyną na zwiększenie komfortu pracy Twoich pracowników, a tym samym na ich bezpieczeństwo, zdrowie i zaangażowanie w wykonywanie obowiązków służbowych. Jeżeli potrzebujesz wskazówek w tym zakresie, skontaktuj się z naszym konsultantem sprzątania.