Uciążliwa rdza. Jak ją usunąć?

Rdza, czyli rudy nalot o nieprzyjemnym zapachu, jest problemem, który dotyka prawie każde gospodarstwo domowe czy firmę. Mimo dbania o armaturę, glazurę czy narzędzia pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie i trudno ją usunąć. Na szczęście istnieje kilka tanich, sprawdzonych sposobów, by poradzić sobie ze rdzą.

Metalowe przedmioty pożywką dla rdzy
Rdza atakuje najczęściej przedmioty, których rzadko używamy – te schowane w piwnicy czy garażu, o których istnieniu przypominamy sobie raz na rok. Młotki, śrubokręty, a nawet nierozpakowane noże, schowane na „czarną godzinę”. Rdza może przeniknąć nawet przez karton, więc nie ma dla niej większego znaczenia, że odłożony na później sprzęt, np. garnek, miał posłużyć za prezent. Rdza najchętniej rozwija się w wilgotnym, chłodnym środowisku, jednak nawet w ogrzewanej łazience potrafi zniszczyć armaturę. Można jednak tak się pozbyć rdzy, by jej ślady na przedmiotach były prawie niezauważalne.
Domowe sposoby na usunięcie rdzy z metalowych powierzchni
Zanim sięgniemy po drogie, dedykowane do tego celu środki chemiczne, warto spróbować pozbyć się rdzy w mniej inwazyjny sposób. Najtańszym z nich jest użycie zwykłego octu. Ten dostępny w każdym sklepie produkt poradzi sobie z większością nalotu. Wystarczy na ok. 30 minut umieścić w misce z octem zardzewiałe przedmioty, a jeśli problem dotknął większe sprzęty lub glazurę, to należy sowicie je spryskać. Po odpowiednim czasie przemywamy wszystko zimną wodą i w razie potrzeby pozbywamy się pozostałości rdzy przy pomocy delikatnego drapaka kuchennego.
Równie dobrze z rdzą radzi sobie połączenie soli i kwasku cytrynowego. Oba specyfiki mieszamy z sobą w proporcji 1:1, a następnie dodajemy tyle wody, by otrzymać gęstą zawiesinę, podobną do sklepowych mleczek do czyszczenia. Tak przygotowaną mieszankę kładziemy obficie na rdzę i czekamy ok. godziny. Po tym czasie zmywamy i dokładnie osuszamy powierzchnię.
Może wydawać się to dziwne, ale chemiczny skład Coca-Coli również pomaga w pozbyciu się rdzy. Wystarczy zanurzyć w niej zardzewiały przedmiot na kilka minut, a osad sam zejdzie.
Przy używaniu powyższych sposobów należy jednak uważać, by nie wydłużać niepotrzebnie czasu kontaktu kwasu z metalem. Może to bowiem powodować, że wraz ze rdzą pozbędziemy również warstwy metalu lub też, w przypadku Coca-Coli, czyszczona powierzchnia stanie się ciemniejsza.

Rdza na tkaninie? Nie trzeba od razu wrzucać ubrania!
Nie trzeba wiele, by rdza osadziła się na tkaninach. Wystarczy wilgotny, zardzewiały przedmiot odłożyć na kilka sekund, by powstała nieestetyczna pomarańczowa plama. W przypadku tkanin dobrze sprawdzi się kwasek cytrynowy lub sok z cytryny. Dodajemy do nich jeszcze drobno zmieloną sól, wodę i nakładamy na zabrudzone miejsce. Po godzinie możemy tkaninę wyprać w zimniej wodzie na niskich obrotach. Na podobnej zasadzie można skorzystać z połączenia sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia z wodą. Delikatne ślady z rdzy z materiałów usunie także maślanka i kefir. Jest to najmniej inwazyjna metoda, która na pewno nie zniszczy nam ubrań.
W przypadku pobrudzonych rdzą tapicerek i obić, które trudno dokładnie wypłukać i wyprać, znowu zbawienny okazuje się sok z cytryny. Sok należy jednak rozgrzać do dość wysokiej temperatury – nie doprowadzamy do wrzenia, przed nałożeniem go na plamę. Następnie wylewamy sok na obicie i czekamy chwilę, aż się wchłonie. Po tym czasie całość przeprasowujemy żelazkiem przez ok. 10 minut, a tak naprawdę do momentu, aż całość będzie sucha. Zanim jednak postawimy stopę żelazka na materiale warto sprawdzić na niewidocznej powierzeni, np. pod krzesłem, czy tkanina się nie topi lub odkształca pod wpływem ciepła. W ramach bezpieczeństwa można prasować przez ręcznik lub bawełnianą chusteczkę.