Sprzątanie w biurze – serwis nocny czy dzienny?

Poniżej zaprezentowano badanie przeprowadzone przez firmę SCA i Tork dotyczące tego jak jest postrzegany personel sprzątający przez pracowników biurowych.

Nocne usługi sprzątania choć są bardzo popularne to da się już zauważyć tendencje do zmiany systemu pracy z nocnego na dzienny. Powoduje to coraz częstsze interakcje pracowników biurowych z pracownikami firm sprzątających.

Po przeprowadzonych badaniach dotyczących postrzegania personelu sprzątającego  przez pracowników okazało się, że coraz więcej firm sprzątających świadczy swoje usługi wcześnie rano lub w trakcie dnia.

Ankiety te pokazują, że aż dla 49 proc. pracowników biurowych wchodzenie w interakcje z osobami sprzątającymi nie stanowi problemu, a aż 84 proc. pracowników biurowych uważa, że praca personelu sprzątającego ma znaczny wpływ na komfort w miejscu pracy. Prawie połowa przepytanych osób nie była jednak w stanie podać imienia osoby, która w jej miejscu pracy zajmuje się sprzątaniem.

Z ankiet wynika także, iż:
– 79 proc. pracowników biurowych czuje się bardziej komfortowo, kiedy osoby sprzątające mówią w tym samym języku co one,
– 77 proc. pracowników czuje się bardziej komfortowo, kiedy osoby sprzątające są im znane,
– 67 proc. woli, kiedy osoby sprzątające noszą rozpoznawalną odzież, np. z logo firmy sprzątającej, niż kiedy są w zwykłych ubraniach.

Tendencje pokazują, że rola personelu sprzątającego będzie się zmieniać. Z „niewidzialnych”, pracujących nocą osób, personal sprzątający będzie stawać się pełnoprawnym uczestnikiem życia biurowego. To oznacza, że od osób wykonujących tę pracę będzie się oczekiwać także umiejętności komunikacyjnych, elastyczności, a czasem nawet znajomości języków obcych.

Pełne wyniki badań dostępne są tutaj

 

Źródło: http://biuro-kreacja.info/business-support/uslugi-dla-biznesu/812-sprzatanie-nocne-czy-dzienne