Sprzątanie po remoncie

Ciepłe dni zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi przychodzi sezon remontowy. Wiele firm decyduje się w tym okresie na odświeżenie swoich biur lub dokonanie gruntownych zmian. Nieważne, czy decydujemy się zmienić tylko kolor ścian czy wymienić całą instalację elektryczną – bałagan, jaki po tym pozostanie nie jest do opanowania przez jedną osobę. Tym bardziej, jeśli chcemy zacząć korzystać z odnowionej przestrzeni jak najszybciej.

Zabezpieczenie powierzchni to połowa sukcesu?
W trakcie remontu, nawet z pozoru mało kłopotliwego, mimowolnie tworzy się ogromna ilość zabrudzeń. Tynkowanie, malowanie, szpachlowanie, wymiana okien lub instalacji niosą za sobą niewyobrażalne pokłady kurzu, pyłu i plam. Profesjonalna ekipa remontowa przed rozpoczęciem prac dokładnie zabezpiecza okna, podłogę, meble, jak również wszystkie sprzęty, jeśli nie mogą zostać wyniesione w inne miejsce – komputery, drukarki, telefony itd. Remontowane pomieszczenie powinno być uszczelnione i w miarę możliwości zamknięte, by brud nie przenosił się do kolejnych pokoi. Tak to wygląda w teorii, a w praktyce? Bardzo często zabezpieczeniem jest nieprzyklejona i niewymieniana folia malarska, która po jakimś czasie zaczyna się rwać, a wszystkie zabrudzenia przenoszone są beztrosko w każdy kąt biura. Należy też pamiętać o tym, że kurz i pył osiada stopniowo, więc nawet po zdjęciu folii będzie się nadal unosił w powietrzu. Zabezpieczenie jest więc bardzo ważne, jednak jest tylko pomocą przy gruntownym sprzątaniu biura.

Remont skończony – od czego zacząć sprzątanie?
Wykończone pomieszczenie wygląda jak pobojowisko, jednak wystarczy dobrze rozplanować sprzątanie, by nie zajęło to całego tygodnia. Od tego, ile pyłu zebrało się na folii , zależy to, czy ściągamy ją już na samym początku. Jeśli jest bardzo brudna warto pozbyć się jej od razu, jeśli ma małe ślady, można to zrobić dopiero wtedy, gdy będziemy chcieli myć sprzęty czy podłogę. Na początku myjemy wszystko to, co znajduje się na górze pomieszczenia – odkurzamy sufit, lampy, ramy okien, parapety. Wszystko (oczywiście oprócz sufitu) dokładnie myjemy wodą z dodatkiem środków chroniących przed osadzaniem się kurzu. Czyścimy tak długo, aż woda będzie czysta, to bardzo ważne, inaczej mogą pojawić się trudne do usunięcia później smugi. Przyszedł moment na okna. Zanim zaczniemy przemywać je ścierką warto sprawdzić, czy nie osiadł na nich drobny gruz, który może je porysować. Lepiej więc najpierw je odkurzyć lub zamieść, a następnie umyć kilkukrotnie – po remoncie mogą być to nawet trzy dokładne mycia pod rząd. Jeśli biurka, meble i sprzęty elektroniczne zostały w pomieszczeniu trzeba je odkurzyć, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc przy wentylatorach, a następnie umyć dedykowanymi do tego środkami. Na sam koniec sprzątamy podłogę. Warto poświęcić kilkadziesiąt minut na jej odkurzanie, by nie zostały już żadne ślady po pyle. Dopiero po tym myjemy ją na mokro i to kilkukrotnie. Po 2-3 dniach, jeśli sprzątaliśmy zwykłymi narzędziami, całe sprzątanie będzie trzeba powtórzyć, jednak najprawdopodobniej nie będzie wymagało to już takiego wysiłku.

Na ratunek! Dlaczego warto sięgnąć po pomoc profesjonalnej ekipy sprzątającej?
Sprzątanie po remoncie jednego pomieszczenia trwa wiele godzin, a jeśli czynność ta nie zostanie wykonana skrupulatnie i profesjonalnie, to może się okazać, że zajmie nawet i kilka dni. W przypadku remontu warto więc skorzystać z usług firm sprzątających, bo mimo wszystko pozwoli to nie tylko oszczędzić czas, ale także koszty! Firmy te posiadają odpowiednie sprzęty, w tym odkurzacze przemysłowe z przeróżnymi końcówkami, które z pyłem remontowym radzą sobie w kilka chwil. Do arsenału zaliczają się również szorowarki jednotarczowe z odpowiednim do czyszczonej powierzchni padem oraz odkurzacze do zbierania zabrudzeń na mokro. Taka sama zasada dotyczy środków czystości, czy chociażby specjalnych ścierek, które nie zostawiają smug i wyłapują kurz. Ekipa sprzątająca zauważy też najmniejsze zabrudzenia powstałe na klamkach, włącznikach czy listwach. Kto choć raz musiał myć okna po remoncie na pewno doceni profesjonalną pracę ekipy sprzątającej.