Porady naszych babć – fakty czy mity?

Rodzice mają odpowiedź na wszystko. To nie ma znaczenia, jak czasem te rozwiązania mogą wydać nam się dziwaczne. Niekiedy rady starszego pokolenia wynikają tylko z faktu przekazywania sobie informacji od lat i nie mają żadnego sensu i racji bytu w otaczającym nas świecie. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że niektóre rozwiązania są w stanie wspomóc nas w sprzątaniu lepiej niż najdroższe, chemiczne środki czystości. Wystawmy więc na próbę kilka porad i przekonajmy się, które z nich są prawdą, a które mitem.

 

Pranie w zimnej wodzie nie aktywuje detergentów – MIT

Starze osoby częściej piorą wszystko w gorącej wodzie. Kiedy zapytamy ich, dlaczego tak robią, usłyszymy odpowiedź – zimna woda zabija właściwości wybielaczy i proszków do prania. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie – zbyt wysoka temperatura może zaburzyć pracę detergentów i zminimalizować ich działanie. Dodatkowo używanie gorącej wody do prania jest niezwykle drogie i nijak ma się do energooszczędnego trybu życia.

Sok z cytryny usuwa plamy z kawy – FAKT

O cudownych właściwościach czyszczących soku z cytryny wiedziały już nasze praprababcie, więc bardzo dobrze, że ta wiedza dotrwała do dziś. Plamy po kawie na porcelanie wyglądają paskudnie i są bardzo trudne do usunięcia. Często nie może z nimi poradzić sobie nawet zmywarka. Aby się ich pozbyć wystarczy przekroić cytrynę i z werwą przecierać linię powstałą przez osad z kawy. Po kilku sekundach znikną nawet wielomiesięczne zabrudzenia.

Pasta do zębów rozwiązaniem na białe fugi – FAKT

Pasta do zębów jest niesamowita! Wystarczy pomyśleć o tym, jak jest w stanie wpłynąć na nasze zęby. Posiada ona maleńkie cząstki ścierne, które działają świetnie na szorowanie płytki nazębnej i usuwanie resztek pokarmu z zębów. Na podobniej zasadzie pasta może odnowić naszą ceramikę i fugi. Dedykowane do tego celu środki czystości są stosunkowo drogie, a pastę, która wystarczy na wyszorowanie całej łazienki, jesteśmy w stanie kupić za kilka złotych.

Wybielacz usuwa rdzę – MIT

W czasach, kiedy wybór detergentów na rynku był mocno ograniczony, nasze babcie były niezwykle szczęśliwe, gdy udało im się kupić wybielacz. Używały go do wszystkiego. Teraz wiemy, że środek ten jest nie tylko mało wydajny, ale również bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia i środowiska. Pozostało jednak przekonanie, że może on usunąć ślady rdzy z powierzchni ubrań. W rzeczywistości w żaden sposób nie niweluje on plamy, a dodatkowo sprawia, że rdza wchłania się do materiału i staje się trudniejsza do usunięcia.

Chleb usuwa zabrudzenia ze ścian – FAKT

To może być najdziwniejsza wskazówka, jaką kiedykolwiek otrzymaliśmy, a fakt, że działa, jest jeszcze bardziej zaskakujący. Pocieranie świeżym chlebem po ścianach pomoże nam pozbyć się odcisków dłoni, brudu, śladów przy włącznikach światła itd. Sposób ten sprawdzi się nawet przy czyszczeniu elewacji.

 

Najlepiej suszyć pranie na słońcu – MIT

To mogło być prawdą kilkadziesiąt lat temu, jednak chemikalia używane przy tworzeniu tkanin zmieniły się drastycznie. Słońce może spowodować, że materiał odbarwi się lub uwidocznią się na nim stare plamy.

Zapałki zamiast odświeżaczy powietrza – FAKT

Sposób ten najlepiej sprawdza się w toaletach, jednak jesteśmy przy jego pomocy usunąć nieprzyjemny zapach nawet z większych pomieszczeń. Wystarczy zapalić zapałkę i od razu są zgasić. Unoszący się dym wchłonie wszystkie wątpliwe aromaty i sięganie po odświeżacz nie będzie konieczne. Do usunięcia zapachu z kuchni wykorzystać można natomiast olejki eteryczne – niewielką ich ilość wylewamy na blachę w piekarniku, ustawiamy go na średnia temperaturę i czekamy. W razie potrzebny możemy zwiększać ilość preparatu lub temperaturę – wszystko wedle własnego uznania.