Ostatnie porządki przed świętami

Wydawać by się mogło, że przygotowania do świąt nie mają końca. Jednak wraz ze zbiegającą się wieczerzą wigilijną mamy coraz mniej czasu na to, by dokładnie wyszorować otaczającą nas przestrzeń. Wszyscy chcemy zrobić na swoich bliskich jak najlepsze wrażenie, jednak jak nie stracić głowy w natłoku obowiązków? Podpowiadamy, co warto zrobić w dniu świąt, by być gotowanym na odwiedziny rodziny.

 

Wycieraczki i dywaniki

Przygotowując wielodaniową kolację nie trudno spowodować wiele widocznych plam na kafelkach. A przecież nikt nie ma czasu, by co pięć minut sięgać po mopa. Warto więc rozłożyć obok szafek kuchennych i zlewu stare szmatki, ręczniki, wykładzinę itd. Po skończonym gotowaniu wystarczy je zwinąć i wyrzucić, a podłoga w kuchni będzie tak samo lśniąca, jak od razu po szorowaniu.

W przedpokoju i przed głównymi drzwiami połóżmy przynajmniej dwie wycieraczki – jedną np. gumową z dużymi przerwami, która zbierze błoto, wodę i śnieg oraz drugą, która będzie wykonana z materiału. Dzięki temu nowoprzybyli goście nie wnoszą od progu brudu, który szybko rozprzestrzeniłby się po całym mieszkaniu.

Jeśli posiadamy czworonoga, to warto na ten specjalny czas zafundować mu bardziej higieniczne posłanie. Po spacerach nie będziemy przecież za każdym razem kąpać naszego psa, a zimowa aura nie służy utrzymaniu idealnie czystej sierści. Legowisko można zatem wyłożyć np. ręcznikami, które będziemy systematycznie wymieniać.

Zastawa

Przyjrzyjmy się swojej zastawie chociażby kilka godzin przed tym, zanim pojawi się rodzina. Może bowiem okazać się, że nasze odświętne sztućce zdążyły przez rok zmatowieć i nie wyglądają już estetycznie. Wypolerujmy więc srebro (sprawdzi się tu popiół, pasta do zębów, mieszanka wody, cytryny i sody oczyszczonej lub specjalistyczne środki chemiczne) oraz przetrzyjmy zastawę. Rada na kolejny rok – jeśli chcemy zaoszczędzić sobie cenny czas w okresie świątecznym i posiadamy porcelanę na specjalne okazję, to układając ją w szafie przekładajmy poszczególne talerze rozłożonymi serwetkami. Dzięki temu nie zbierze się na nich kurz i nie powstaną odbarwienia.

Odkurzanie

Należy to zrobić w dzień odwiedzin. Dokładnie zmiećmy podłogi oraz odkurzmy każdą rzecz znajdująca się w pokoju, w którym będą przebywać goście. Tyczy się do ramek ze zdjęciami, obrazów, książek, sprzętów elektronicznych, a nawet pojedynczych, małych ozdób. Nie chcemy przecież, aby nasi bliscy chwytając jakiś przedmiot zostawali z brudnymi palcami. Zajmijmy się również pajęczynami – profilaktycznie przejedzmy czystą miotłą po ścianach i narożnikach.

Chowamy to, co niepotrzebne

W „normalnym życiu” większość z nas trzyma korespondencje, gazety i rachunki na wierzchu po to, by o nich nie zapomnieć. W święta jednak warto schować je głęboko do szuflady. Po pierwsze dlatego, że w tym czasie mamy cieszyć się rodziną, a nie zamartwiać ceną ogrzewania, a po drugie listy i inne osobiste rzeczy mogą wpędzać naszych bliskich w zakłopotanie.

Zapach

Nasi goście nie zwrócą pierwszej uwagi na drobne ozdoby czy idealnie wypastowaną pogodę – to, co na pewno wpłynie na ich zachwyt, to zapach. Po wielogodzinnym gotowaniu każdy spodziewa się tego, że najpierw uderzy go woń smażonej ryby lub barszczu. Warto więc zaskoczyć znajomych i godzinę przed ich przybyciem zapalić świeczki zapachowe. Najlepiej, jeśli ich aromat będzie dopasowany do okresu świątecznego, należy więc zdecydować się na woń świerku, pomarańczy lub goździków. Pamiętajmy jednak o tym, że zapach nie może być duszący i mdły, ponieważ to na pewno nie tworzy komfortowych warunków do jedzenia.

 

Korzystając z okazji chcielibyśmy życzyć Państwu wesołych, niezapomnianych, rodzinnych świąt!

HOJO Clean

unnamed