Odkurzacze przemysłowe – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Ogromny wybór odkurzaczy przemysłowych może niejednemu przysporzyć problemów przy zakupie. Z jednej strony każdy z nas chce kupić sprzęt jak najtaniej, z drugiej zdajemy sobie sprawę z tego, że w wielu przypadkach wraz z ceną rośnie również jakość odkurzacza. Do tego dochodzą kwestię związane z parametrami, akcesoriami i zastosowaniem każdego modelu. Na szczęście na rynku dostępne są już takie odkurzacze przemysłowe, które nie zrujnują naszego portfela i jednocześnie poradzą sobie z większością zabrudzeń.

Co klasa mówi o odkurzaczu?
Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przed zakupem odkurzacza przemysłowego jest ustalenie, z jakimi zabrudzeniami będzie miał sobie radzić. Dużo zależy od tego, czy będzie musiał czyścić na mokro – np. tapicerki lub dywany, czy na sucho – np. pył stolarski lub popiół. Warto też pomyśleć, na ile dany sprzęt ma nam starczyć i jakie będzie jego eksploatowanie. Jeśli prowadzimy firmę remontową lub myjnie samochodową, to lepiej zainwestować w droższy, bardziej wydajny odkurzacz, niż w przypadku jeśli chcemy nim sprzątać biuro o małej powierzeni.

Producenci rozdzielają odkurzacze na trzy podstawowe klasy: małe (low – L), średnie (medium – M) oraz duże (high – H). Każdy z nich nadaje się do innej klasyfikacji pyłów. I tak klasa L przeznaczona jest do usuwania pyłów powstałych przy pracach remontowych, stolarskich, niewielkich ilościach piasku czy żwiru. Klasa M jest w stanie wciągnąć większe odpady, takie jak kawałki drewna, farby, lakieru, gipsu czy innych wypełniaczy. Z kolei klasa H służy do usuwania wszelkich niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia odpadów, w tym pleśni, azbestu, waty szklanej, niklu czy sadzy.

Dobór odpowiedniego worka
W przypadku klasy L i M można zainwestować w worki kilkurazowego użytku lub postawić na model bezworkowy. To drugie rozwiązanie jest o tyle wygodniejsze, że część odkurzaczy przemysłowych ma funkcję czyszczenia, więc po opróżnieniu pojemnika nie będziemy musieli już niczym więcej się zajmować. Jeśli zdecydujemy się na kilkurazowe, to postawmy na te, które posiadają przynajmniej trzy warstwy i są maksymalnie wytrzymałe. Dzięki temu pył nie przeniknie poza worek i nie stworzy się trudna do usunięcia skorupa na kratkach wentylacyjnych. W przypadku klasy H worki muszą być jednorazowego użytku, by uniknąć jakiegokolwiek kontaktu z niebezpiecznymi substancjami. Worek powinien również posiadać specjalną warstwę ochroną oprócz samego materiału z włókniny.

Równie ważny jest odpowiedni dobór filtra. Tu także główną rolę dopasowanie go do klasy odkurzacza. W większości przypadków filtry są dołączane do sprzętu. Zwracajmy tylko uwagę na to, czy filtr posiada funkcję samooczyszczenia, by nie przerywać pracy co kilka godzin w celu ręcznego usuwania brudu.

Pojemność i silnik
Wielkość zbiorka na odpady to kluczowa sprawa przyspieszająca pracę z odkurzaczem. Jeśli kupimy model z zbyt małą pojemnością może się okazać, że będziemy zmuszeni do wymiany worka/pojemnika co kilkadziesiąt minut pracy. Odkurzacze przemysłowe powinny mieć zatem od 45 do 65 litrów pojemności.

Z kolei moc silnika mówi o jego mocy przerobowej i sile ssania. Przy dużym nakładzie pracy warto zainwestować w odkurzacz przemysłowy, którego moc to przynajmniej 1200W, jednak można pokusić się nawet o 1600W.

Dodatki
Najważniejszym dodatkiem jest gwarancja. Najlepiej, żeby była jak najdłuższa i dobrze skonstruowana. Dokładnie ją przeczytajmy i użytkujmy sprzęt zgodnie z zaleceniami. Warto zwrócić też uwagę na to, czy w naszej okolicy znajdują się punkty serwisowe danej firmy, by w razie awarii nie czekać kilka tygodni na przesyłanie odkurzacza do innego miasta.

Pomocnymi dodatkami są także przeróżne wymienne końcówki – wąskie dysze, szczotki do dywanów lub ścian, rury teleskopowe itd.