Nieoczywiste przedmioty, które pomogą w sprzątaniu

W szale sprzątania zabrakło środków chemicznych? To nie problem. W kuchni, sypialni, a nawet w pokoju dziecięcym jest wiele przedmiotów, które mogą zostać użyte, by przywrócić porządek. Wspominaliśmy już o niebywałych właściwościach octu, sody i cytryny, a teraz prezentujemy kilka innych ciekawych rzeczy, które są nie tylko tanie, ale na pewno znajdują w każdym gospodarstwie domowym.

Chleb
Tłuste odciski palców to zmora wszystkich osób, które w mieszkaniu mają błyszczące meble. Są one również szczególnie widoczne na białych ścianach. Aby się ich pozbyć wystarczy użyć zwykłego białego chleba. Zrywamy skórkę, miąższ formujemy w kulkę i już możemy ścierać zabrudzenia.

Majonez
Nadaje się do polerowania powierzchni drewnianych. Sprawdzi się tu również oliwa z oliwek. Czyścimy mebel, dokładnie suszymy, a następnie nakładamy bardzo niewielką ilość majonezu. Uchroni to drewno przed niszczeniem, a dodatkowo zapewni połysk.

Pasta do zębów
Jest jednym z najlepszych preparatów do czyszczenia srebra. Wyciskamy pastę na bawełnianą szmatkę i polerujemy sprzęt. Po wypłukaniu będzie błyszczeć jak nowy! Inne pozycje, które mogą odświeżyć srebro, to skrobia kukurydziana, folia aluminiowa i kreda.

Płyn do płukania ust
Nakrętkę płynu do płukania jamy ustnej wlewamy do około litra wody, a następnie możemy taką mieszanką myć podłogę – nie należy jednak stosować jej na drewno! Płyn bez problemu poradzi sobie z niewielkimi zabrudzeniami, odświeży zapach w mieszkaniu, a dodatkowo pozbędzie się zarazków.

Gazeta
Naturalny zabójca przykrych zapachów. Można wepchnąć ją do butów, aby pomóc im zachować ich kształt i pozbyć się odoru. Gazety genialnie sprawdzają się również podczas mycia okien – lepiej zbierają wodę niż papierowe ręczniki, nie zostawiają sznureczków i polerują szybę.

Skarpetki
Następnym razem, gdy znajdziemy niedopasowane rękawiczki lub skarpetki, to nie wyrzucajmy ich. Użyjmy tego samotnego elementu do pozbycia się kurzu. Skarpetkę wystarczy umieścić na swojej dłoni i wytrzeć rolety. Dobra jakościowo bawełna sprawdzi się także przy myciu okien lub czyszczeniu kaloryferów.

Krem do golenia
Zwykły, pieniący się krem do golenia może być wykorzystywany do wielu rzeczy. Jest to realna pomoc podczas próby usunięcia uporczywych plam smaru z dywanu – pianka pomaga rozłożyć tłuszcz, który następnie wystarczy zebrać papierowym ręcznikiem.

Suszarka do włosów
Jest niezwykle przydatna, kiedy chcemy odświeżyć karnisze, lampy, kaloryfery lub inne miejsca, do których mamy ograniczony dostęp. Ciepłe powietrze zdmuchnie kurz, który później możemy zetrzeć już w wygodniejszej pozycji.

Olejek dla dzieci
Jest to kolejna opcja, która odnowi nasze drewniane meble i nada im blasku. Sprawdzi się również na metalowych urządzeniach, jest niezwykle bezpieczny i nie można nim zrobić krzywdy swoim sprzętom. Ponadto można przetrzeć nim prysznic, wannę, umywalkę, dzięki czemu na powierzchni nie będą tak często tworzyć się nieestetyczne zacieki.

Wódka
Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale w barku trzymamy wiele trunków, które mogą nam pomóc z najgorszymi plamami. Zabrudzenia z tuszu od długopisów czy piór na tapicerce są takimi, przez które często decydujemy się na zakup nowego mebla. Jednak wcześniej warto spróbować wylać na taką plamę trochę wódki – powinna rozpuścić tusz i nie uszkodzić materiału. Wódką można także pozbyć się pleśni na ścianach i zdezynfekować urządzenia sanitarne.