Kolory mają znaczenie! Dekorujemy pomieszczenia

Wiele rzeczy działa na nasz umysł podświadomie, nawet kolory mają subtelny wpływ na nasze samopoczucie. Producenci żywotności, ubrań czy restauratorzy wydają tysiące złotych na to, by barwy na opakowaniach lub ozdobach wywoływały w nas konkretne emocje. Kolory mogą być używane, aby pomóc nam się zrelaksować, zmotywować czy spowodować, że będziemy czuć się bezpieczni. Wiedza o działaniu barw może wspomóc nasz biznes, a najlepsze jest to, że nie musimy zmieniać całego pomieszczenia – czasem wystarczy tylko kilka dodatków.

Jeść czy nie jeść?
W przypadku restauracji bardzo często można zobaczyć czerwone dekoracje – świeczki, serwetki, klosze. Czerwony pobudza nasz apetyt i dzięki niemu od razu czujemy się głodni, a co za tym idzie również zaniepokojeni. Jesteśmy w stanie wydać o wiele więcej pieniędzy na jedzenie i spędzić w restauracji więcej czasu. Z kolei jeśli chcemy uniknąć objadania się naszych pracowników w czasie pracy, to postawmy na kolory zimne – niebieski, fioletowy lub zielony. Nasz mózg odbiera je jako „niezdatne” do zjedzenia, więc niweluje odczuwanie głodu. Dodatkowo zimne odcienie wpływają na lepszą koncentrację i motywują do pracy. Dobrym rozwiązaniem jest również delikatny żółty, ponieważ może stymulować myślenie i przyspiesza metabolizm.

Odpoczynek czy działanie?
Wybór koloru do wspólnej przestrzeni jest bardzo ważny. Jeśli chcemy, by nasi pracownicy mieli miejsce, w którym mogą się maksymalnie zrelaksować, to wybierzmy organiczną zieloną farbę. Z kolei odczuwanie bezpieczeństwa i spokoju zapewnimy stosując kolory z palety brązów – czekoladę lub kawę z mlekiem. Te naturalne barwy mogą stworzyć przyjazną, ciepłą atmosferę, a wymieszane razem oddają fakturę i głębię – dzięki nim czujemy się jak w lesie. Nie należy kącika wypoczynkowego malować na czerwono, ponieważ może to podnosić ciśnienie krwi, jednak z drugiej strony pobudza do prowadzenia długich konwersacji.

Sterylna czystość
Wchodząc do łazienki czy wspólnej kuchni chcemy być pewni, że nie grożą nam miliony bakterii i chorób. Takie uczucie zapewniają czyste, pastelowe kolory, a jaśniejsze odcienie mogą tworzyć złudzenie większej przestrzeni i zbudzać w nas wrażenie samotności i intymności. Najlepiej sprawdzi się tu oczywiście biała farba. Należy unikać malowania łazienki na ciemne i ciężkie kolory, ponieważ automatycznie zmniejszymy optycznie jej powierzchnię oraz będziemy mieć wrażenie brudu i „klubowej” atmosfery. W salonach spa wykorzystuje się zimne, neutralne barwy, takie jak lekkie błękity lub zielenie i taki wybór również jest bezpieczny, jednak nic nie oddaje tak sterylności jak czysta biel.

Co nas usypia?
Istnieją relaksujące kolory, które obniżają ciśnienie krwi i tętno. Ciemne błękity, zielenie, fiolety są najbardziej relaksującymi odcieniami. Fiolety przypominają odwiedzającym bogactwo i przepych tak często spotykany u rodziny królewskiej. Sypialnie czarne lub szare mogą robić ważenie pomieszczeń z klasą i wyrafinowanych. Jednak istnieje grono osób nie czuje się dobrze w otoczeniu ciężkich barw i zamiast senności będą poirytowani i zdenerwowani.

Jaki kolor jest najlepszy do biura?
Sufity w biurze powinny być białe, a biurka najlepiej by miały blaty w kolorach jasnych i spokojnych. W pomieszczeniach biurowych najlepiej nie stosować się barw ciemnych, gdyż przytłaczają oraz nastrajają smutno i zimno, jak również kolorów jaskrawych – wywołują niepokój i odwracają uwagę. Również malowanie całego wnętrza budynku biurowego na jeden kolor nie jest wskazane, gdyż sprzyja to monotonii. Warto więc wybrać kolor np. fioletowy jako główny, jednak zaraz obok dodać barwy, które są mniej przytłaczające np. szary. Korytarze najlepiej malować barwami nieco ciemniejszymi niż pokoje biurowe.