Klimatyzacja – siedlisko chorób, czy dobry filtr powietrza?

Klimatyzacja – wiele osób na sam dźwięk tego słowa już sobie wyobraża nawracające choroby i alergię. Nie należy się jej jednak obawiać, jeśli właściwie ją użytkujemy i poddajemy systematycznej kontroli.

System klimatyzacji służy do utrzymania optymalnej temperatury, wilgotności a także jakości powietrza. Klimatyzator pobiera powietrze z pomieszczenia gdzie jest zainstalowany, schładza je i nawilża. Nowoczesne klimatyzatory wyposażone są w filtry plazmowe oczyszczające powietrze z kurzu i roztoczy co ułatwia życie alergikom i astmatykom.

Warunkiem utrzymania powietrza wysokiej jakości w naszym biurze jest jego regularna wymiana. Najszybciej uda się to osiągnąć poprzez częste wietrzenie. Chwilowe otworzenie okna daje złudne wrażenie oddychania czystym powietrzem. Najlepszym sposobem na to jest filtrowanie i nawilżanie – a dobrze utrzymana klimatyzacja daje nam takie możliwości.

Odpowiednie dopasowanie temperatur wpływa pozytywnie nie tylko na nasze zdrowie, ale także komfort i efektywność pracy naszych pracowników. Warto zatem pamiętać, że zimą odpowiednia temperatura to 20 – 22oC a latem – 23-26oC. Zbyt niskie temperatury wydłużają czas reakcji, a zbyt wysokie wysuszają skórę i śluzówkę. Ustawienie latem zbyt niskiej temperatury powoduje również osłabienie czynności obronnych organizmu.

Pierwszym sygnałem, który świadczy o zanieczyszczeniu klimatyzatora jest zapach, który wydobywa się z urządzenia. Żeby temu zapobiec należy systematycznie wymieniać filtry oraz czyścić wentylację specjalnie przystosowanymi do tego preparatami.

Według raportu Medicover pt. „Praca. Zdrowie. Ekonomia.” na drugim miejscu wśród zwolnień lekarskich wymienia się infekcje dróg oddechowych – 28% .

Pierwsze upalne dni to czas, kiedy intensywność użytkowania klimatyzacji wzrasta. Warto zatem zadbać o nią odpowiednio wcześniej.

źródło:http://facility-manager.pl/zarzadzanie/aktualnosci/1133/klimat_pod_kontrola_czyli_jak_nie_bac_sie_klimatyzacji.html