Jak urządzić wielkie przyjęcie, które nie zmieni domu w ruinę?

Każdy z nas lubi imprezy tak długo, dopóki sam nie musi zorganizować przyjęcia na kilkanaście osób. Po wieczornej zabawie można rano nie poznać swojego domu! Nawet jeśli goście zachowują się nad wyraz kulturalnie, to zawsze można przez przypadek wylać napój lub zostawić okruszki na eleganckiej kanapie. Jednak aby się przed tym ustrzec wystarczy trzymać się kilku zasad.

1. Idealny początek
Zanim cokolwiek się zacznie miejmy pewność, że kuchnia, łazienka i salon znajdują się w stanie perfekcyjnym. Nie marnujmy więc siły na sprzątanie w sypialni czy układanie w szafach – nikt nie będzie tam zaglądał i brudził! Wynieśmy więc śmieci, opróżnijmy zmywarkę i zlew, poukładajmy naczynia. Dzięki temu łatwiej będzie nam ocenić „straty” po imprezie.

2. Dania, które nie przysporzą bałaganu
Przygotowanie posiłków wielogarnkowych sprawi, że w kuchni stworzą się stosy naczyń. Stawiajmy więc na danie proste, których ugotowanie zajmuje mało czasu. Oczywiście wszystko zależy od charakteru przyjęcia, jednak jeśli myślimy o standardowym spotkaniu w gronie znajomych wystarczy jedno danie na ciepło, np. pizza i małe przekąski, takie jak koreczki. Desery również powinny być jak najprostsze – wielopiętrowe tory z masą bitej śmietany odpadają. Miejmy na względzie również komfort jedzenia naszych gości, ponieważ jeśli mamy mało miejsca, to zjedzenie wieloskładnikowego obiadu w ścisku może być po prostu męczące.

3. Odpowiednia zastawa
Ludzie mają się dobrze bawić, a nie zamartwiać, czy nie stłuką zastawy za kilka tysięcy złotych. Dla nas wygodniej będzie wybrać więc takie naczynia, które bez problemu można myć w zmywarce. Zwracajmy uwagę też na szklanki i kieliszki – powinny być stabilne i łatwe w utrzymaniu czystości (nikt nie chce widzieć śladów swoich palców czy ust na szkle). Jeśli jesteśmy gospodarzem nieoficjalnej imprezy na 20 lub więcej osób, należy rozważyć użycie biodegradowalnych jednorazowych talerzy i kubków, które można oddać do recyklingu.

4. Pomyśl o sobie już na początku
Goście nie są naszymi wrogami, więc chętnie zadbają o porządek, jeśli im to ułatwimy. Przeznaczmy jeden stolik z tacą na brudne naczynia, a kiedy się zapełni dyskretnie wynieśmy ją do kuchni. Jeśli używamy jednorazowych, to postawmy kosz w salonie. Może nie będzie to szczyt estetyki, jednak rano podziękujemy sobie za taką decyzję. Pozbądźmy się też z pomieszczenia, w którym będzie się odbywać zabawa, wszystkich ważnych dla nas przedmiotów, które mogą się zniszczyć lub pobrudzić. Pamiętajmy także o podkładkach pod szklanki i talerze.

5. Sprytniejszy bar
Gdy mamy zamiar podawać alkohol od razu przemyślmy, jakiego powinien być rodzaju. Unikajmy drinków, które wymagają użycia mikserów i tony owoców, a także ciemnego wina i likierów, które mogą tworzyć trudne do czyszczenia plamy. Jeśli chcemy stworzyć odświętny poncz, to umieśćmy miskę z dala od obszarów o dużym natężeniu ruchu.

6. Goście trzymają się razem
Nie stwarzajmy okazji do tego, by poszczególne grupki rozeszły się po całym mieszkaniu. Po pierwsze będzie to dość przykre dla nas – gospodarzy, po drugie zmusi nas do tego, by całą noc zbierać na wpół puste kieliszki do wina i brudne naczynia. Zamknijmy drzwi do pokojów, do których nie chcemy wpuszczać gości i też sami do nich nie wchodźmy przez całą imprezę.

7. Przydatne narzędzia do sprzątania w pobliżu
Oczywiście nie chodzi tu o to, by ustawić odkurzacz czy wielki mop na widoku. Wystarczy w jednym łatwo dostępnym miejscu, np. w szafce w kuchni, schować szmatkę, uniwersalny płyn do czyszczenia oraz zmiotkę z szufelką. Dzięki temu nie będziemy robić wielkiego zamieszania w przypadku stukniętego naczynia, a także unikniemy przenoszenia brudu czy „wdeptania” go w dywan.

8. Ale nie czyść zbyt dużo podczas imprezy!
Wyciągnięcie zmiotki jest uzasadnione tylko wtedy, gdy wydarzy się coś naprawdę niespodziewanego – wysypie się miska z chipsami lub rozbije szklanka. W przeciwnym razie nie zabierajmy się za sprzątanie – zmywanie i szorowanie blatów zostawmy na jutro. Takie zachowanie peszy gości i daje im do zrozumienia, że nie są tu mile widziani. Niektórzy będą czuli się zażenować i sami zaczną sprzątać, a przecież nie o to chodzi w imprezie!

9. Przed snem skup się na najważniejszym
Gdy ostatni gość wyjdzie, a zanim my położymy się spać, należy zrobić kilka rzeczy, które znacznie ułatwią nam doprowadzenie domu do idealnego stanu. Zbierzmy wszystkie naczynia do kuchni, brudne stawmy do zmywarki. Poplamione obrusy przełóżmy do miski i zostawmy do namoczenia przez noc. Resztki jedzenia przełóżmy do plastikowych toreb, a nie szukajmy na siłę pasujących pojemników i przykrywek – możemy zrobić to jutro.