Jak uniknąć jesiennych chorób?

 

Podczas trudnych warunków atmosferycznych często zdarza się, że praktycznie bez powodu łapiemy przeziębienie lub grypę. Jednak czy na pewno dzieje się to bez naszej winy? Istnieje wiele sposobów, aby ustrzec siebie przed zarazkami. Wystarczy poświęcić więcej czasu na dbanie o swój dom! Jeśli mieszkają z nami małe dzieci lub osoby starsze jest to szczególnie ważne. Oto 9 zasad sprzątania, które pomogą uniknąć jesiennych chorób.

1. Stosowanie odpowiednich środków czystości

Mało kto w prawidłowy sposób kupuje chemiczne środki czystości. Bardzo często wybieramy albo te najtańsze, albo decydujemy się na te od najbardziej znanych marek. W okresie jesiennym warto stosować silniejsze produkty do dezynfekcji. Jeśli na opakowaniu nie znajduje się informacja o działaniu antybakteryjnym, to lepiej go nie kupować. Pamiętajmy o tym, że wiele naturalnych preparatów, np. kwas octowy, również zabija bakterie chorobowe.

2. Prawidłowe mycie rąk

Pisaliśmy już o tym, że warto wpajać tę wiedzę dzieciom, jednak wielu dorosłych także nie przykłada większej wagi do tego procesu. Nasze dłonie mają kontakt z milionami bakterii w ciągu dnia, więc aby nie przenosić ich na bliskich, jesienią myjmy ręce jeszcze częściej! Używajmy bakteriobójczego mydła oraz ciepłej wody.

3. Zwracajmy uwagę na „punkty zapalne”

W naszym mieszkaniu są nimi kuchnia i łazienka. Jesienią i zimą należy dokładnie sprzątać w tych pomieszczeniach co najmniej dwa razy w tygodniu.

4. Zarazki zostawmy przed wejściem

Bardzo ważne jest, by swój płaszcz, buty, szal itd. zostawiać w przedpokoju. Tym bardziej, jeśli na co dzień korzystamy z komunikacji miejskiej. Jeśli w czasie podróży wyciągamy portfel czy telefon, to nie pozwólmy później bawić się tymi rzeczami dzieciom. Warto pamiętać o ich dezynfekcji oraz czyszczeniu mniej oczywistych przedmiotów, takich jak klamki czy wycieraczki.

5. Zapewnijmy sobie zdrowy sen

Tak, łatwo to napisać, trudniej zrobić. Jednak w okresie jesienno-zimowym zdrowy i długi sen jest konieczny, jeśli nie chcemy co chwilę łapać przeziębienia. Przed pójściem do łóżka możemy wziąć relaksującą kąpiel, wypić herbatę uspokajającą, poczytać książkę. Zapewnijmy sobie warunki do tego, by nasze ciało mogło się zregenerować.

6. Częste pranie

Zanim założymy na siebie sweter, którego nie nosiliśmy przez rok, najpierw do wypierzmy. Dotyczy to oczywiście całej odzieży zimowej. Nie zapominajmy o częstym praniu czapek i szali, które przecież bezpośrednio dotykają naszej twarzy!

7. Pobądźmy się niebezpiecznych nawyków

Obgryzanie paznokci nie tylko wpływa na nieestetyczny wygląd naszych dłoni, ale jest również jedną z najczęstszych przyczyn zarażeń. Przez takie zachowanie mamy kilkukrotnie większe ryzyko na złapanie wirusa grypy, a także wielu innych schorzeń, które w rezultacie mogą skończyć się np. zatruciem pokarmowym. Równie niebezpieczne jest częste pocieranie swojej twarzy, nosa, oczu.

8. Nie bójmy się zimna, wychodźmy na świeże powietrze

Jesienna aura nie sprzyja spacerom – szybko robi się ciemno, często pada, zaczynają się przymrozki. Jednak im częściej będziemy wychodzić z domu, tym nasz organizm lepiej poradzi sobie z otaczanymi go zarazkami. Nie musza być to wielogodzinne przebieżki – wystarczy raz dziennie spacerować przez 20 min.

9. Przedmioty, które należy systematycznie czyścić

To właśnie na nich znajduje się najwięcej bakterii. Na „czarnej liście” znajduje się:
• pilot do telewizora,
• telefon,
• torebka, plecak, teczka,
• klamki i zamki,
• uchwyty i gałki, szafki kuchenne,
• klawiatura i mysz,
• zabawki dla dzieci,
• włączniki światła,
• armatura, krany,
• karty kredytowe,
• wnętrze zmywarki,
• podłoga w łazience,
• gąbki,
• dozownik mydła.