Jak skutecznie wyczyścić samochód – porady i sztuczki

Koniec lata to idealna pora roku, aby zająć się swoim autem przed nadchodzącymi deszczami, śniegiem i mrozem. Słońce nie grzeje już tak intensywnie, by powstawały smugi na karoserii i nie jest aż tak zimno, by unikać lekkiego przemoczenia. Przed okresem zimowym warto zabezpieczyć samochód przed szkodliwym działaniem ujemnych temperatur i soli, którą posypuje się jezdnie.

Ręczne mycie nie musi być uciążliwe

Nawet według ekspertów najlepszym sposobem mycia auta jest czyszczenie ręczne. Jednak zamiast używania popularnego rozwiązania z wykorzystaniem detergentu do naczyń i wody, warto zainwestować w produkty stosowane w profesjonalnych myjniach. Jeśli jednak decydujemy się na płyn, to należy pamiętać o tym, że samochód trzeba nawoskować od razu po osuszeniu. Unikajmy też stosowania zwykłych gąbek kuchennych, ponieważ mogą one powodować rysy. W myciu auta ważne jest, aby nie iść na skróty, ponieważ wymiana lakieru będzie kosztowała nas znacznie drożej, niż sprzęty potrzebne do jego wyczyszczenia.

Regularne woskowanie

Co kilka miesięcy lub tylko wtedy, kiedy mamy na to czas, należy położyć nową warstwę wosku na samochodzie. Pomoże to chronić nasz pojazd przed działaniem soli i śniegu, z którymi nasze auto będzie miało kontakt przez najbliższe kilka miesięcy.

Usuwamy zbędne przedmioty

Istnieją ludzie, którzy w swoich samochodach nie przewożą nic ponad to, co jest im naprawdę niezbędne. Jednak mając dzieci lub podróżując bardzo często zdarza się, że w różnych zakamarkach rosną prawdziwe góry śmieci. Usuńmy więc butelki, chusteczki, serwetki, bilety parkingowe lub cokolwiek innego, co może kryć się w szczelinach. Sprawdźmy uchwyty na kubki, przestrzeń pomiędzy siedzeniami i konsolą. Jeśli wiemy, że śmieci pojawią się bardzo szybko, warto stworzyć podróżny kosz. Może być to zwykły worek lub pojemnik zaprojektowany specjalnie dla samochodów.

Dokładne umycie tapicerki

Jest to jeden z najbardziej uciążliwych kroków. Zanim zaczniemy używać wody wynieśmy z auta wszystkie dywaniki i inne ruchome elementy. Dobrze jest też odkurzyć tapicerkę, zwłaszcza jeśli jest to tkanina i zabezpieczyć szwy w pobliżu złączy pasów bezpieczeństwa. Wodę wymieszaną z niewielką ilością detergentu wylewamy na materiał albo korzystamy z pomocy rozpylacza – w ten sposób płyn rozłoży się równomiernie. Czekamy kilka minut i możemy zacząć szorowanie. W miejscach, w których występują widoczne plamy, możemy zastosować silniejsze środki czyszczące. Aby odessać nadmiar wody używamy odkurzacza piorącego, jednak nie jest to konieczne, kiedy możemy pozwolić na naturalne schnięcie. W ciepły wrześniowy dzień nie zajmie to dłużej niż 4 godziny. Oczywiście w czasie suszenia zostawiamy drzwi do auta szeroko otwarte.

Przyjemny zapach

Kupne odświeżacze powietrza często mają zbyt męczące lub zupełnie nie wpasowujące się w nasz gust zapachy. Możemy więc zrobić odświeżacz sami i to bardzo niskim kosztem. Do tego celu potrzebujemy: twardej tkaniny (sprawdzi się filc), kleju, sznurka i wybranego olejku eterycznego. Z materiału wycinamy wzór – mogą być kółka o średnicy 5cm. Następnie sklejamy je sobą wedle uznania – układamy np. w kwiat lub stworka. Doklejamy sznurek i całość skrapiamy olejkiem. Taki odświeżacz powinien działać przez miesiąc, a kiedy zapach się ulotni, możemy ponownie zamoczyć go w olejku.

Lśniące reflektory

Najnowszym hitem w myciu reflektorów okazała się pasta do zębów! Nie tylko świetnie usunie zabrudzenia, ale również zapewni blask bez potrzebny uciążliwego polerowania.

Usuwanie rdzy

Rdza stanowi poważne zagrożenie, które znacznie obniża wartość samochodu. Aby się jej pozbyć potrzebujemy lakieru w identycznym lub bardzo zbliżonym kolorze, jaki posiadamy aktualnie, środka niszczącego rdzę oraz podkładu. Należy postępować zgodnie z instrukcją podaną na środku chemicznym. Pozbycie się rdzy jest kluczowe przed okresem jesienno-zimowym, ponieważ wilgoć i mróz wpływają na jej błyskawiczne rozprzestrzenienie.