Ekologiczna impreza sylwestrowa  

 

Przyjęcia są świetne tak długo, dopóki na drugi dzień nie okazuje się, że wygenerowaliśmy przez nie kilkanaście kilogramów śmieci, z których niewiele nadaje się do recyclingu. Jeśli jesteśmy jedną z tych osób, której los natury i stan ekologiczny ziemi nie jest obojętny, to warto wziąć kilka rzeczy pod uwagę organizując niezapomnianą imprezę sylwestrową. Nie tylko Ziemia będzie nam wdzięczna, ale także nasz portfel!

 

Zielony stół

Pierwszą rzeczą do rozważenia w przypadku ekologicznej imprezy jest zastawa stołowa. Jeśli szukamy wygody i jesteśmy pewni, że dane przedmioty nadadzą się do recyklingu, to wybierzmy jednorazowe talerze, miski, kubki do napojów oraz sztućce. Można również zdecydować się także na szklaną zastawę, jednak tu warto mieć na względzie fakt, że ceramika nie może podlegać ponownemu wykorzystaniu – dotyczy to fajansu, porcelany, naczyń typu arco, misek, talerzy, szklanek, kieliszków, szkła kryształowego, naczyń żaroodpornych.  Zastawę myjemy w zmywarce na energooszczędnym trybie – czyszczenie w zlewie zużywa ok. 60% więcej wody.

Eko wystrój

Balony, serpentyny, czapeczki, wiszące litery, to nieodzowne elementy każdego sylwestra. Niestety większość z nich wykonane jest z tworzywa sztucznego. Aby nie zmienić swojej szafy w składowisko dekoracji, których nijak nie da się już wykorzystać, postawmy na proste rozwiązania. Poszukajmy ozdób wykonanych z surowców wtórnych, które nadają się do recyklingu. Albo jeszcze lepiej – stworzymy własną. Z kartonów, których zapewne zostało nam wiele po prezentach bożonarodzeniowych, wytnijmy litery, zamiast sztucznych obrusów użyjmy zwykłego papieru do pakowania. Zwinięte kartki A4 do drukarki świetnie sprawdzą się jako czapeczki. Plusem takiego rozwiązania jest to, że każdy element możemy spersonalizować i ozdobić wedle uznania. Po skończonej zabawie wyrzucamy wszystko do kontenera na papier i gotowe! Równie ważna jest wymiana tradycyjnych żarówek na te energooszczędne.

Alkohol również może być eko!

Sylwester rządzi się swoimi prawami, a doliczyć do nich możemy na pewno ogromną ilość alkoholu. Czy w tej kwestii można być bardziej ekologicznym? Oczywiście! Wybierajmy napoje od lokalnych dostawców, wytwarzane w naszym kraju. Są one zdecydowanie droższe niż te najpopularniejsze, jednak wspieranie rodzimej gospodarki jest równie ważne, co wyrzucanie śmieci do odpowiednich pojemników. Oprócz tego wybierajmy piwa, których butelki nadają się do zwrotu, a mocniejsze napoje niech będą w butelkach, które można poddać recyklingowi.

Sprzątanie ostateczne

Po imprezie stajemy w salonie, a wygląda on tak, jakby tornado uderzyło w nasze mieszkanie przynajmniej pięciokrotnie. W rzeczywistości jest to dobry znak – mamy pewność, że wszyscy dobrze się bawili! Zaczynamy od zebrania zastawy i nastawienia zmywarki. Papierowe obrusy, serwetki, ozdoby włóżmy do pojemnika na makulaturę. Rzeczy wykonane z materiału, takie jak ręczniki łazienkowe itd. pierzemy przy użyciu programu energooszczędnego. Zbieramy pozostałe śmieci i odkurzamy podłogi. Do sprzątania wykorzystujemy naturalne składniki, takie jak ocet, soda oczyszczona, sok z cytryny czy sól. Spokojnie, te składniki poradzą sobie nawet z wielką plamą po czerwonym winie na białym dywanie.

Przygotowanie ekologicznej imprezy nie jest trudne, a wiele z elementów zakupionych do tegorocznego przyjęcia będzie można z powodzeniem użyć ponownie, oszczędzając pieniądze i czas. Warto zdecydować się na kilka zmian, ponieważ może swoim zachowaniem zachęcimy innych do tego, by również byli bardziej świadomi i odpowiedzialni za naszą planetę.

Życzymy wszystkim niezapomnianej zabawy!