Dekoracja i oprawa okien – systemy wewnętrzne

Kiedy urządzamy nowe biuro lub zmieniamy aranżację wnętrza i skierujemy naszą uwagę na okna – otwiera się przed nami bardzo szerokie spektrum możliwości. Obecnie na rynku mamy ogromny wybór  zarówno systemów okiennych jak i oprawy okna. W tym artykule skupimy się na dekoracji i oprawie okna biurowego od wewnątrz.  Oczywiście możemy wybrać to co nam się po prostu podoba jednak warto przemyśleć tę decyzję pod kontem praktyczności, ergonomii oraz kosztów. Najważniejsza sprawa to określić gabaryty okna, stopień nasłonecznienia i jaką funkcję ma pełnić okno.  Czy tylko dekoracyjne? Czy ma doświetlić ciemne pomieszczenie albo światło (od południa) jest zbyt intensywne i ostre? W starym budownictwie okna nie są zbyt duże i potrzebują jak najmniej zaciemniania. Z kolei obecnie nowoczesne materiały i technologie budowlane umożliwiają architektom wprowadzanie w bryłę budynku dużych powierzchni przeszklonych ścian.  Ważny jest także sposób montażu zwłaszcza jeśli nie jesteśmy właścicielami biura i inwazyjne zamocowanie rolet czy żaluzji może skutkować w przyszłości musowym demontażem, likwidacja dziur i może też malowaniem ścian.

Najczęściej chcąc nadać oprawę oknom biurowym decydujemy się rolety ponieważ są najpraktyczniejsze, niedrogie i łączą w sobie funkcję osłony przeciwsłonecznej i elementu dekoracji wnętrza. Jednak pod tym pojęciem kryje się co najmniej kilka różnych rozwiązań. Oto najpopularniejsze

  • Rolety materiałowe. Takie rolety są wykonane ze specjalnych materiałów przez co nie są podatne na zabrudzenia i plamy, za to są odporne na wilgoć oraz skutki nadmiernego naświetlenia promieniami słońca. Można je łatwo regulować.
  • Rolety rzymskie. Niewątpliwie bardzo elegancki element wystroju wnętrza. Ich zaletą jest również funkcjonalność. Pozwalają na regulację intensywności światła wpadającego do pomieszczenia. Zwłaszcza jednolite rolety rzymskie świetnie sprawdzają się w nowoczesnych minimalistycznych wnętrzach oraz w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach.

Dobre rolety nie wymagają regularnego serwisowania, są wytrzymałe. Zwróćmy uwagę na różnicę między intensywnością użytkowania rolet w biurze, a w domu, gdzie regulujemy je tak naprawdę najwyżej dwa-trzy razy dziennie. Zatem im łatwiejszy mechanizm regulacji tym lepiej. Bardzo ważną sprawą jest wybór materiału rolet ponieważ prędzej czy później trzeba będzie go oczyścić. Najlepiej wybrać taki materiał, który najlepiej czyścić zwyczajnie wilgotną ściereczką. Tkaniny wymagające prania chemicznego generują niepotrzebne koszty.

  • Żaluzje pionowe. Nie tylko świetnie ograniczą nadmierne światło w pomieszczeniu ale także izolują od nadmiernego nagrzania. Najbardziej optymalne będą żaluzje o szerokich lamelach, są efektowniejsze i bardziej wytrzymałe. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach. Oferowany przez rynek wybór tkanin pozwala na idealne dopasowanie wzoru i koloru do wyposażenia.

Podczas podejmowania decyzji nad rodzajem dekoracji okien koniecznie pamiętajmy o aspekcie praktycznym. Chodzi o to by roleta lub żaluzje nie blokowały możliwości użytkowania okna i by nietrudno było utrzymać ją w czystości. Dbajmy o czystość szyb bo wypolerowane i ozdobione okna zmienią na plus nawet najskromniejsze biuro.