Czyszczenie komputerów

Komputery stacjonarne i laptopy znajdują się w prawie każdym biurze. Nowe, prosto ze sklepu, wyglądają olśniewająco i przy ich używaniu staramy się jak najmniej je pobrudzić. Niestety z biegiem czasu oczarowanie sprzętem maleje, a my przestajemy o niego dbać. Dopiero gdy zauważymy na nim grubą warstwę brudu zaczynamy zdawać sobie sprawę, że komputery, tak samo jak wszystko inne w biurze, musi być czyszczone. Oto kilka porad jak szybko i bezpiecznie umyć elektronikę.

Monitor
Przed przystąpieniem do sprzątania przygotujmy: spirytus salicylowy, płatki kosmetyczne, sucha szczoteczka do zębów, sprężone powietrze, delikatną ściereczkę, patyczki kosmetyczne, ewentualnie wykałaczkę lub inny cienki i ostro zakończony przedmiot.
Wyłączamy komputer i odłączamy zasilanie. Mycie zaczynamy od monitora. Na rynku dostępnych jest wiele środków dedykowanych do tych powierzchni, które dodatkowo zabezpieczają przed osiadaniem kurzu i powstawaniem plam, dlatego warto z nich skorzystać. Pamiętajmy o tym, by nie pryskać środkiem bezpośrednio na monitor, tylko małą ilość nanieść najpierw na ściereczkę. Dokładnie i delikatnie przecieramy ekran, następnie wycieramy kurz z obudowy. Przy uciążliwych zabrudzeniach trzymajmy wilgotną szmatkę trochę dłużej, by środek miał szansę zadziałać.

Klawiatura
Z komputerów korzystamy praktycznie cały czas. Jemy przy nich, odpoczywamy, pijemy. Okruszki, plamy odciski palców czy kurz, to jednak najmniejsze zło jakie znajduje się na brudnej klawiaturze. Te niepozorne klawisze skrywają w sobie więcej bakterii, niż ma to miejsce w toalecie!
Z klawiatury pozbywamy się większych okruszków za pomocą suchej szczoteczki do zębów ze wszystkich szczelin. Ich usuwanie zaczynamy od góry do dołu tak, żeby nie rozprzestrzeniać śmieci. Używamy sprężonego powietrza, żeby całkiem usunąć brud. Jedno użycie powinno być krótkie, a pojemnik trzymamy w pozycji pionowej – nie pod kątem. Ściereczkę optyczną zwilżamy z jednej strony spirytusem salicylowym. Nadmiar płynu odciskamy, ściereczka powinna być delikatnie wilgotna, nie mokra, bo każdy nadmiar wody może zaszkodzić komputerowi. Wycieramy ściereczką klawiaturę kierując się z góry na dół. Odwracamy ściereczkę na drugą stronę, spryskujemy zwykłą wodą i powtarzamy mycie. Wilgotnym patyczkiem kosmetycznym usuwamy oporniejszy brud pomiędzy klawiszami. Jeśli klawiatura ma fabryczne, cienkie żłobienia to brud z nich można usunąć dzięki wykałaczce lub igle.

Obudowa
W obudowie często znajdują się otwory wentylacyjne, szpary i kratki, których zadaniem jest zapewnienie dobrej cyrkulacji powietrza. To właśnie na nie należy zwrócić szczególną uwagę przy czyszczeniu i korzystaniu ze sprężonego powietrza. Bardzo mało prawdopodobne jest uszkodzenie którejkolwiek części przez podmuch z puszki. Następuje on pod zbyt małym ciśnieniem, by stanowić realne zagrożenie dla elementów komputera. Warto jednak być ostrożnym przy usuwaniu zanieczyszczeń z wentylatora. Dmuchanie bezpośrednio na jego łopatki może doprowadzić do awarii. W przypadku laptopów warto też zwrócić uwagę na podstawkę, która go chłodzi. Ją również należy okurzyć sprężonym powietrzem z uwzględnieniem ruchu łopatek wentylatorów. Kolejnym miejscem, w którym lokuje się kurz są wszelkie wejścia USB i inne. Jeśli zabrudzenia są widoczne można spróbować wyciągnąć je igłą, trzeba jednak to robić bardzo delikatnie, by nie zepsuć portów. PC przynajmniej raz w roku powinny być porządnie wysprzątane wewnątrz obudowy – każdy przewód czy kabel, pozbycie się kurzu na płycie głównej i podzespołach. Warto też wymienić filtr przy wentylatorze.